Elastik intramedüller çivi ile tedavi edilen çocuk ön kol çift kemik kıırklarının klinik ve radyolojik sonuçları
Clinical and radiological results of pediatric diapyseal both bone forearm fractures treated with elastic intramedullary nailing
  1. Tez No: 691378
  2. Yazar: İDRİS DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çocuk ön kol çift kemik diyafiz kırıklarında intramedüller elastik çivi ile tedavi , çeşitli avantajları nedeniyle çocuk ön kol diyafiz kırıklarının cerrahi tedavisinde popüler hale gelmiştir. Elastik intramedüller çivi ile tedavi konusunda anatomik redüksiyonun gerekliliği , radial eğimin önemi , kullanılan çivinin çelik veya titanyum olması , redüksiyonun açık veya kapalı yapılması , tek kemiğin veya her iki kemiğin sabitlenmesi , çivi çapının sonuçlara etkisi gibi konularda tartışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada amacımız ; kliniğimizde elastik intramedüller çivi ile tedavi edilen 5-16 yaş arası ön kol çift kemik diyafiz kırıklarının radyolojik ve fonksiyonel sonuçlarını ve sonuçları etkileyen faktörleri geriye dönük incelemektir. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'ne Mayıs 2011 ile Aralık 2019 tarihleri arasında ön kol çift kemik diyafiz kırığı sebebiyle başvuran hastalar dijital arşiv sistemi taranarak tespit edildi. Elastik intramedüller çivi ile cerrahi tedavisi yapılmış, epifiz plağı açık, en az 18 ay poliklinik takibi yapılmış, implantları çıkarılmış, ameliyat sonrası ve son kontrolünde her iki ön kol ön-arka ve yan grafisi çekilmiş , radyolojik verilerine ulaşılan toplam 36 hastanın verileri alındı. Ameliyat öncesi değerlendirmede kaydedilen; yaş, cinsiyet, kırık tipi, hastanın baskın ekstremitesi, kırık ekstremitesi ile ilgili bilgiler arşivden derlendi. Ameliyat sonrası erken dönemde kaydedilen; kullanılan çivinin titanyum veya çelik (Kirschner teli) olması, redüksiyonun açık veya kapalı olması ile ilgili bilgiler derlendi. Ameliyat sonrası birinci gün çekilen grafiler üzerinden; ÇÇ/İMA oranı, ameliyat esnasında çivinin bükülüp (prebending) bükülmediği, bükülmenin tepe noktasının kırık hattına gelip gelmediği, kırık hattında açılma(diyastaz), maksimum radial eğim ve yeri , açılanma, yer değiştirme ve uzunluk farkı değerlendirildi. Uzun dönem poliklinik takiplerinde kaydedilen; takip süresi, ağrı, semptom, komplikasyon, çivi çıkarma süresi, eklem hareket açıklıkları, çimdik ve kavrama gücü ile ilgili bilgiler derlendi. Çekilen grafiler üzerinden; redüksiyon kaybı, radial eğim, kaynama durumu ve yeniden şekillenme değerlendirildi. Klinik sonuçlar Price ve Flynn kriterlerine göre değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen olguların yaş ortalaması 11,63±2,3 (5-15) olarak hesaplandı. Ameliyat sonrası poliklinik takip süresi ortalama 41,5(18-96) aydı. Kullanılan çivilerin 24 'ü (%66,7) titanyum, 12'si (%33,3) çelikti. Olguların 5'inde (%13,9) sadece radius tespit edilirken 31 (%86,1) olguda radius ve ulna tespit edildi. Sadece radius'u tespit edilen 5 olgunun hiçbirinde (%0,0) komplikasyon gelişmedi. Radius ve ulna tespiti uygulanan 31 vakanın 21'inde (%67,7) komplikasyon izlendi. Distal 1/3 yerleşimli kırıkların kaynama süresinin daha kısa olduğu gözlendi. Olguların 22'si (%61,1) 22D/5.1 iken 14'ü (%38,9) 22D/4.1 idi. 22D/4.1 grubu kırıkların radial eğim yeniden şekillenme miktarı (ortalama 0,9) 22D/5.1 grubu kırıklara göre (ortalama 0,52) yüksek bulundu. ÇÇ/İMA oranı ≥%70 olan 7 olgudan 6'sında(%85,6) diyastaz mevcuttu. ÇÇ/İMA oranı
Özet (Çeviri)
Pediatric both bone forearm diaphyseal fractures treated by elastic intramedullary nail became popular because of its numerous advantages. Discussions continue on the necessity of anatomical reduction, the importance of radial inclination, using of the steel or titanium nail, the open or closed reduction, the fixation of one bone or both bones, the effect of nail diameter on results in the treatment with elastic intramedullary nails. The aim of this study is to retrospectively examine the radiological and functional results of both bone forearm diaphyseal fractures between the ages of 5 and 16 years treated with elastic intramedullary nails in our clinic and the factors affecting the results. Patients who applied to Mersin University Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic between May 2011 and December 2019 due to both bone forearm diaphyseal fracture were identified by scanning the digital archive system. The data of 36 patients who were surgically treated with an elastic intramedullary nail, whose physes were open, who had at least 18 months outpatient follow-up, whose implants were removed, and whose radiological data were sufficient ( who had bilateral PA and lateral x rays both post operatively and latest outpatient visit), were obtained. The preoperative evaluation which are information about age, gender, fracture type, dominant extremity of the patient, and fractured extremity were taken from the archive. In the early postoperative period; information about whether the nail used is titanium or steel (Kirschner wire) and whether the reduction is open or closed were obtained. On the radiographs taken on the first postoperative day; ND/MND ratio, whether the nail was prebend, whether the apex of the bending just next to the fracture line, diastasis, maximum radial inclination and location, angulation, displacement and length difference were evaluated. Long-term outpatient follow-ups about follow-up time, pain, symptoms, complications, nail removal time, range of motion, pinch and grip strength were compiled. On the graphs taken; loss of reduction, radial tilt, union status, and remodeling were evaluated. Clinical outcomes were evaluated according to Price and Flynn criterias. The mean age of the subjects included in the study was calculated as 11.63±2.3 (5-15). The mean follow-up period in the outpatient clinic after surgery was 41.5(18-96) months. Of the nails used, 24 (66.7%) were titanium and 12 (33.3%) were steel. While only radius was detected in 5 (13.9%) cases, radius and ulna were detected in 31 (86.1%) cases. Complications did not develop in any of the 5 cases (0.0%) in which only radius was detected. Complications were observed in 21 (67.7%) of 31 cases that underwent radius and ulna fixation. It was observed that the union time was shorter in distal 1/3 fractures. While 22 (61.1%) of the cases were 22D/5.1, 14 (38.9%) were 22D/4.1. The amount of radial bowing remodeling of the 22D/4.1 group fractures (mean 0.9) was higher than the 22D/5.1 group fractures (mean 0.52). Diastasis was present in 6 (85.6%) of 7 cases with a ND/MCD ratio of ≥70%. Loss of reduction was observed in 4 patients (57.1%) in the group with a ND/MCD ratio of