Pirasetamın sıçan kremaster kas flebi mikrodolaşımına etkilerinin intravital mikroskopik olarak gösterilmesi
Evaluation of the effects of piracetam on the microcirculation of cremaster muscle flap by intravital microscopic procedures
  1. Tez No: 297389
  2. Yazar: ESEN İBRAHİM KARAKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İLKER YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Rekonstrüktif cerrahide, doku kayıplarının primer onarımdan sonra eski haline en yakın onarımı sağlayan en yaygın yöntem flep cerrahisidir. Flebin sağkalımı rekonstrüksiyonun başarısı ile doğrudan ilişkilidir. Nootropik bir ajan olarak kullanılan pirasetamın periferik vasküler düzeyde düzenleyici etkileri olduğu, yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Mikrodolaşımın izlenmesi için günümüzde intravital mikroskopi yöntemleri kullanılmaktadır. Çalışmamızda pirasetamın sıçan kremaster kas flebinde akut etkilerinin intravital mikroskopik olarak göstermeyi amaçladık. Çalışmamızda mikrodolaşımsal parametrelerden, arter ve ven çap değişimleri, fonksiyonel kapiller sayıda değişimler ve lökosit yuvarlanma, yapışma değişimlerini inceledik. Çalışmamızda 3 grupta toplam 15 Wistar albino sıçan kullanılmıştır. Birinci grupta serum fizyolojik, 2. Grupta sodyum asetat ve 3. grupta pirasetam verilerek, etkenden önce ve sonrasında ise 1. ve 2. saatlerde ölçümler yapıldı. Çalışmamızda A1, A2 ve V1, V2 çap değişimleri açısından bakıldığında, pirasetam verilen grupta A1, A2, V1, V2 damar çapları üzerine anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Fonksiyonel kapiller yoğunluk açısından bakıldığında alan 1'de pirasetam verilen grupta 2.saat sonunda sodyum asetat verilen gruba göre daha fazla kapiller yoğunluğa sahip olduğu, alan 3'de yine pirasetam verilen grupta 2.saat sonunda sodyum asetat verilen gruba göre kapiler yoğunluğun daha fazla olduğu görüldü. Yuvarlanan ve yapışan lökositler açısında bakıldığında, pirasetam verilen grupta 2.saat sonunda diğer gruplara göre daha az yuvarlanan ve yapışan lökositler olduğu istatiksel olarak gösterildi. Çalışmamızda pirasetamın, kremaster kas flebi intravital mikroskopik deney modelinde arter veya ven çapı üzerine etkisi gözlenmemiştir. Kremaster kas flebinde fonksiyonel kapiller yoğunluk ve lökosit endotel etkileşiminin istenilen yönde etkilemesi nedeni ile mikrodolaşım düzeyinde etkili olduğu ve flep cerrahisinde faydalı olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In reconstructive surgery, flap operations are the most frequently used techniques after primary reparation which can provide a better recovery. The success of the reconstruction is directly related with the survival and the vitality of the flap. Piracetam, a nootropic agent, is proved to be efficient in periferic vascular regulation. Intravital microscopy is one of the procedures for the evaluation of microcirculation. The aim of this study was to examine the acute effects of piracetam on rat cremaster muscle flep. For this purpose, the changes in artery and vein diameters, the number of functional capillaries and rolling and adhesion of leukocytes were analyzed. 15 albino Wistar rats were divided into 3 groups randomly. In the first group saline the second group sodium acetate and in the thirsd group piracetam were injected to the rats and evaluation of the defined parameters were made before, after 1 hour and after 2 hours of injection. According to the results, the diameters of A1, A2, V1 and V2 were not statistically effected from piracetam in the third group. When the number of functional capillaries were evaluated, in piracetam injected group the density of functional capillaries after 2 hours were higher when compared to sodium acetate injected group in Area-1 and Area-3. The number of rolling and adhesed leukocytes were lower at piracetam injected group after two hours when compared to the other groups and the results were statistically significant. To sum up, we didn?t examine any effect of piracetam on artery and vein diameter on kremaster muscle flep vein our intravital microscopic experimental model. However, as it promoted positive changes in the number of functional capillaries and the adherence of leukocytes, it would be effective and useful in further flep surgeries.