Mikozis fungoidesli olgularda tedavi öncesi ve sonrası biyopsilerde immunhistokimyasal CD4 CD8 , matrix metalloproteinaz-9 ( MNP-9) ekspresyonunun değerlendirilmesi
Discussion of CD4, CD8, matrix metalloproteinase-9 (MMP-9) gen expression ın the biopsy before and after treatment of mycosis fungoides patients
  1. Tez No: 297424
  2. Yazar: YELİZ UÇAR TAVLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ MEVLİTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
CD4/CD8 oranının MF hastalarında yükseldiği birçok çalışmada belirtilmektedir. Dokudaki MMP düzeyindeki yükseklik ve tümör yayılımı arasında paralel bir ilişki olduğu söylenmektedir. Çalışmamızda tedavi öncesi ve sonrasında mikozis fungoides hastalarının CD4, CD8 ve tümöral invazyonun göstergesi olan MMP-9 düzeylerindeki değişiklikleri değerlendirmek amaçlanmıştır.Materyal ve Metod: Çalışmaya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı'nda biyopsileri alınarak plak evresinde MF patolojik tanısı konulan 32 hasta ile nonspesifik kronik dermatoz olarak tanı alan 10 kontrol hastası dahil edildi. Mikozis Fungoides tanılı hastaların tümüne 3 ay süreyle fototerapi uygulandı ve 3 ay sonunda kontrol biyopsileri alındı. 20 hastada MF lehine bulgu saptanmazken 12 hastada MF ile uyumlu bulgular saptandı. Histopatolojik inceleme için Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda yeterli sayıda kesitler alınarak kontrol grupları yanı sıra tedavi öncesi ve tedavi sonrası MF'li hasta gruplarına CD4, CD8, MMP-9 immunohistokimyasal boyamalar uygulandı.Bulgular: Çalışmada tedaviden fayda görmeyenlerde epitel altı CD4/CD8 değerleri ile epitel içi MMP-9'un anlamlı yüksek olduğu gözlendi. Tedaviden fayda görenlerde epitel içi ve altı CD4/CD8 değerleri ile epitel altı MMP-9 değeri tedavi sonrasında anlamlı düşük tespit edildi.Sonuç: MF hastalarında kontrol grubuna göre CD4/CD8 ve MMP 9 düzeyleri anlamlı yüksek bulundu ve tedaviden fayda gören olgularda bu oranlarda düşme gözlendi.
Özet (Çeviri)
Several studies reported increased CD4/CD8 ratio in patients with MF. It is said that there is a relationship between the elevation of MMP levels in the tissue and tumoral invasion. In our study, our aim was to access the changes in CD4, CD8 and MMP9; which is an indicator of tumoral invasion in patients before and after the treatment.Material and Methods: 32 MF patients who were diagnosied with biopsies in plaque phase and 10 control patients who were diagnosied as nonspesific chronic dermatosis in Selcuk University Meram Medical Faculty were included in the study. Phototherapy was performed for 3 months on all patients diagnosed with mycosis fungoides and control biopsies were taken at the end of 3 months. In 20 patients there were no findings related to MF. In 12 patients there were findings related to MF. For histopathologic examination, samples were taken from a sufficient number of control groups; as well as CD4, CD8, MMP-9 immunohistochemical staining was performed before and after treatment in MF patients in Selcuk University Meram Medical Faculty, Department of Pathology.Results: In the study; intraepithelial MMP-9 and underepithelial CD4/CD8 values were found to be significantly higher in patients who did not benefit from the treatment. In those who benefit; intraepithelial and subepithelial CD4/CD8 values and subepithelial MMP-9 value were found to be significantly lower.Conclusion: CD4/CD8 and MMP 9 levels were significantly higher in MF patients than the control group. The rates tended to fall who responded well to the treatment.