Akut pulmoner emboli tanısında copeptinin etkinliği
Effectıveness of copeptın ın dıagnosıs of pulmonary embolısm
- Tez No: 297425
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Akut pulmoner emboli pulmoner arteriyel ağacın genellikle bacak ve pelvik venlerden kaynaklanan trombüs ile tıkanmasına verilen klinik addır. Akut PE, tanı ve prognozu için çok uzun zamandır araştırmalar yapılan bir hastalık olmasına rağmen, tedavi edilmediğinde mortalitesi normotansif hastalarda % 15' e; kardiyojenik şokta ise % 58' e ulaşmaktadır ki; bu oran akut MI' nün mortalite hızını geride bırakmaktadır. Pulmoner emboli tanısında sensitivite ve spesifisitesi yüksek bir biyokimyasal marker bulunmamaktadır. Bu çalışmada copeptinin akut pulmoner emboli için tanısal değerini araştırmayı amaçladık.Metod: Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi acil servisine yeni başlayan veya artan nefes darlığı şikayetleri ile başvuran hastalardan akut PE tanısı konan 24 hasta kabul edildi. Aynı şikayet ile başvuran ve PE tanısı BTPA ile dışlanan 10 hasta ise kontrol grubu olarak kabul edildi. Hastaların ve kontrol grubunun copeptin düzeyleri ölçülerek karşılaştırıldı.Bulgular: Copeptin düzeyi 18 pmol/L alt sınır değeri olarak kabul edildiğinde copeptinin akut PE' nin tanısı için sensitivitesi %50, spesifisitesi %70, PPD' i %80 ve NPD' i ise %37 olarak tespit edildi. Akut PE ile kontrol hastaları ele alındığında copeptin düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi. Akut PE tanısı konulan hastaların %66.6' sında PAB'ı artmış olarak saptandı; Yapılan istatistiki analiz sonucunda PAB'ı artmış olan ve olmayan hasta grubu arasında copeptin düzeyleri açısından anlamlı fark mevcut olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Acute pulmonary Embolism (PE) is defined as occlusion of pulmonary arterial tree by a thrombus originating from veins of lower ekstremity and pelvis. Although researchs for diagnosis and prognosis of Pulmonary Embolism are standing for many years, mortality reaches to 15% in normotensive patients but 58% in patients with cardiogenic shock-even worse than Acute Myocardial Infarction. There is no available biomarker for accurate diagnosis of Acute PE which have high sensitivity and spesificity. The main aim of the study was to evaluate effectiveness of copeptin in diagnosis of acute PE.Methods and Materials: Our descriptive and cross-sectional study population included 34 patients who had new onset or recently increased dypnea and admitted to Selcuk University Meram School of Medicine Hospital between 1 September 2010 to 31 September 2011. 24 patients who had diagnosis of PE and 10 patients who were accepted as control group were included in the study based on findings from CTPA. Plasma copeptin levels of patients and control group were analysed.Results: When the cut off point were selected as 18 pmol/L for healty human population; sensitivity of copeptin in diagnosis of PE was 50% and spesificity was 70%. PPD was 80% and NPD 37%. There were no statistical difference between the PE and the control group. 66.6 % of patients with acute PE had increased pulmonary arterial pressure (PAP). Copeptin levels of patients with increased PAP had statistically greater than that without PAP increment.