Erken evre mikozis fungoides olgularında UVA1 tedavi etkinliğinin klinik, histopatolojik ve immünohistokimyasal değerlendirilmesi
Clinical, histopathological and immunohistochemical evalution of UVA1 treatment efficacy in early stage mycosis fungoides cases
- Tez No: 652531
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BURHAN AKSAKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Mikozis fungoides (MF), primer olarak deriyi tutan kutanöz T hücreli lenfomaların en sık görülen varyantıdır. Erken evre MF, spesifik olmayan deri lezyonları ve tanısal olmayan biyopsilerle karakterizedir ve on yıllarca devam edebilir. PUVA ve dbUVB gibi deri odaklı tedaviler erken dönemde en sık önerilen tedaviler iken UVA1 son yıllarda etkinliği desteklenen bir fototerapi çeşididir. Amacımız kliniğimizde erken evre MF tanısı ile UVA1 tedavisi uyguladığımız olguları klinik, histopatolojik ve immünohistokimyasal açıdan inceleyip tedavi etkinliğini değerlendirmektir. Çalışmamıza dahil etme kriterlerini sağlayan 26 erken evre MF olgusu dahil edildi. Olguların toplam seans sayısı 15 ila 34 arasında değişti (ortalama 24.5±3.82). 26 olgunun 8'inde (%30.8) tam yanıt, 10'unda (%38.4) parsiyel yanıt gözlendi. 8 (%30.8) olguda yanıt gözlenmedi. Olguların başlangıç mSWAT skoru 0.6 ile 62.2 arasında değişti. Tedavi sonrası mSWAT skoru median 7.1'den 2.0'a geriledi. Bu değişim istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05). İmmünohistokimyasal yanıt 18 olguda değerlendirildi. Olguların epidermal CD4/CD8 düzeyleri median 2.5'dan 2.25'e geriledi. Dermal CD4/CD8 düzeyleri median 2.5'dan 2.25'e geriledi. Tedavi öncesine göre tedavi sonrasında epidermal ve dermal CD4/CD8 düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0.107-0.105). Klinik yanıt gözlenen (tam veya parsiyel) 10 olgunun epidermal CD4/CD8 düzeyleri median 2.5'dan 1.2'ye geriledi. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.043). Dermal CD4/CD8 ise median 2.5'dan 2.0'a geriledi. Ancak bu azalma istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0.115). Çalışmamız UVA1'in erken evre MF tedavisinde etkinliğini klinik, histopatolojik ve immünohistokimyasal açıdan değerlendiren ilk çalışmadır. Klinik deneyimimize göre erken evre MF olgularında düşük doz UVA1'in sistemik bir ajanla kombinasyonu, PUVA'nın kontrendike olduğu veya tolere edilemediği durumlarda terapötik bir alternatiftir.
Özet (Çeviri)
Mycosis fungoides (MF) is the most common type of cutaneous T-cell lymphomas that primarily involves the skin. Early stage MF is characterized by nonspecific skin lesions and non-diagnostic biopsies and can persist for decades. While skin-directed treatments such as PUVA and nbUVB are the most frequently recommended treatments in the early period, UVA1 is a type of phototherapy whose efficacy has been supported in recent years. Our purpose is to evaluate the clinical, histopathological and immunohistochemical features of the patients who were diagnosed with early stage MF and treated with UVA1 in our clinic and the efficacy of the treatment. 26 early-stage MF cases meeting the inclusion criteria are included in our study. The total number of treatment sessions of the cases ranged from 15 to 34 (mean 24.5 ± 3.82). Complete response was observed in 8 (30.8%) of 26 cases and partial response was observed in 10 (38.4%). No response was observed in 8 (30.8%) cases.The initial mSWAT score of the cases varied between 0.6 and 62.2. After the treatment, the mSWAT score decreased from the median 7.1 to 2.0. This change was found statistically significant (p0.05). Immunohistochemical response was evaluated in 18 cases. Epidermal CD4/CD8 levels of the cases decreased from a median of 2.5 to 2.25. Dermal CD4/CD8 levels decreased from a median of 2.5 to 2.25. There was no statistically significant difference in epidermal and dermal CD4/CD8 levels after treatment compared to pre-treatment (p=0.107-0.105). Epidermal CD4/CD8 levels of 10 cases with clinical response (complete or partial) decreased from a median of 2.5 to 1.2. This difference was found statistically significant (p=0.043). On the other hand, dermal CD4/CD8 decreased from 2.5 to 2.0. However, this decrease is not statistically significant (p = 0.115). Our study is the first study evaluating the efficacy of UVA1 in the treatment of early stage MF in terms of clinical, histopathological and immunohistochemical. According to our clinical experience, the combination of low dose UVA1 with a systemic agent in early stage MF cases is a therapeutic alternative in cases where PUVA is contraindicated or cannot be tolerated.