Hiperbilirübinemili yenidoğanlarda kranial renkli doppler ultrasonografi bulguları
Cranıal color doppler ultrasound fındıngs ınnewborn hyperbılırubınemıa
  1. Tez No: 297433
  2. Yazar: ASLI MENTEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Biz çalışmamızda hiperbilirübineminin intrakranial damarlar üzerine olan etkilerini bulmayı hedefledik.Çalışmamızda; ondördü kız, onaltısı erkek olmak üzere toplam otuz term hiperbilirübinemili yenidoğana ön fontanel aracılığı ile bakılarak transfontanel renkli doppler ultrasonografi yöntemi kullanıldı. Ön serebral arter, orta serebral arter ve arka serebral arterlerin ilk segmentlerinden çift taraflı olarak fototerapi ile tedavi öncesi ve sonrası akım örnekleri alındı ve elde olan veriler karşılaştırıldı.Fototerapi ile tedavi sonrası sağ arka serebral arter ile sağ ön serebral arterin ilk segmentlerinin pik sistolik hız değerinin ve sağ-sol orta serebral arterin ortalama pik sistolik hız değerinin arttığı diğer akım paternlerinin ise değişmediğini saptadık.Sonuç olarak; Transfontanel renkli doppler ultrasonografi yöntemi yenidoğan hiperbilirübinemi evresinde kafa içi damarlardaki akım hız değerlerinin düşüklüğünü saptamada ve fototerapinin etkinliğinin gösterilmesinde yardımcı bir yöntem olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to find the effects of hyperbilirubinemia on intracranial blood vessels.In our study, we studied with thirty newborns who had hyperbilirubinemia. In our study fourteen of them was girl and sixteen of them was boy. We looked through anterior fontanelle and double-sided flow samples were taken by using transfontanel color doppler ultrasound from anterior cerebral artery, middle cerebral artery, and posterior cerebral arterias before and after treatment with phototherapy. The data obtained were compared.We seen that; right posterior cerebral artery P1 segment, right anterior cerebral artery A1 segment, mean of right-left middle cerebral artery M1 segment peak systolic velocity value after treatment with phototherapy was increased and the other flow patterns did not changed.As a result, transfontanel color doppler ultrasound may be used to measure the decreasing velocities of the intracranial vessels during hyperbilirubinemia and efficiency of phototherapy in newborn hyperbilirubinemia.