Hiperbilirübinemili yenidoğanlarda fototerapinin serbest radikaller üzerine etkisi
- Tez No: 70023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
6.ÖZET İndirek hiperbilirübinemili bebeklerde fototerapinin serbest radikaller üzerine olan etkisini araştırmak için bu çalışma yapıldı. Araştırmada; total bilirübini 10-15 mgr/dl arasında olan 25 bebek kontrol grubunu, 15 mgr/dl üzerinde olan 25 bebek fototerapi grubunu oluşturdu. Fototerapi grubuna ortalama 44 saat fototerapi uygulandı. Serbest radikal düzeyi, plazmada serbest oksijen radikalleri ve onların ürünlerinin kolorimetrik olarak belirlenmesi prensibiyle çalışan d-ROMs kiti kullanılarak ölçüldü. Bebeklerin maturasyon yaşları, ağırlıkları ve ilk numune alındığı zamanki yaşam süreleri sırasıyla fototerapi grubunda; 39,52 ±1,19 hafta, 3231 ± 443 gr ve 96 ± 18 saat, kontrol grubunda; 39,64 ±1,18 hafta, 3241 ± 694 gr ve 96 ± 16 saat olup aralarında istatistiksel fark yoktu (P>0.05). Bebeklerin total bilirubin, direk bilirubin, hematokrit ve ROM değerleri sırasıyla fototerapi grubunda; fototerapi öncesi 16,56 ± 1,22 mgr/dl, 0,54 ±0,14 mgr/dl, %56.80 ± 4,79 ve 322 ± 8 1 car unit, fototerapi sonrasında 8, 1 1 ± 1,5 1 mgr/dl, 0,43 ± 0,19 mgr/dl, %53,88 ± 5,38 ve 240 ± 64 car unit, kontrol grubunda; birinci numune 1 1,60 ± 2,55 mgr/dl, 0,36 ± 0,12 mgr/dl, %55,00 ± 4,79 ve 307 ± 92 car unit, ikinci numune 1 1,79 ± 1,90 mgr/dl, 0,40 ± 0,14 mgr/dl, % 51,52 ± 4,77 ve 314 ± 80 car unit idi. Fototerapi öncesi total bilirubin düzeyi diğer gruplardan, direk bilirubin düzeyi kontrol grubu iki numunesinden, hematokrit düzeyi kontrol grubu ikinci nu munesinden anlamlı olarak yüksekti (P < 0.05). Diğer gruplar arasında fark yoktu (P > 0.05). 30Fototerapi sonrası total bilirubin ve ROM düzeyi diğer gruplardan anlamlı olarak düşüktü (P < 0.05). Diğer gruplar arasında fark yoktu (P > 0.05). Sonuç olarak; hiperbilirübinemili bebeklerde bilirübinin antioksidan etkisi nedeniyle ROM değerinin sağlıklı erişkin düzeyinde olduğu görüldü. Bilirubin düzeyi ile antioksidan etki arasında korelasyon görülmedi. Çalışmamızda fototerapinin bilirübinle birlikte ROM'u da (= serbest radikalleri) düşürdüğü gözlenmiştir. 31
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This research was carried out in order to reveal the effects of the pho- toteraphy on free radicals. The study group consists of 25 babies with high level of bilirubin (over 15 mgr/1), while the control consists of 25 babies with bilirubin level in between 10-15 mgr/dl. The exposure time of phototheraphy was in between 40 and 48 hours (mean 44 hours). The free radicals were analysed using d-ROMs kit, based on colorimetric measurement of the free oxygen radicals and their products. The maturation, weight and survive rate, at the first blood obtaining, of the study group were 39±1, 19 weeks, 3231 ±443 gr and 96±18 hours, respectively. These values for control group 3 9± 1,18 weeks, 3241 ±694 gr and 96±16 hours, respectively. These findings show that there is no significant differences between two groups (P>0,05). In the study group, total and direct bilirubin, hematocrit and ROM values were 16,56±1,22 mgr/dl, 0,54±0,14 mgr/dl %56,80±4,79 and 322±81 car unit, res pectively, before phototeraphy; and 8,11±1,51 mgr/dl, 0,43±0,19 mgr/dl, %53,88±5,38 and 240±64 car unit, respectively, after phototeraphy. In the control group, two samples were obtained, and the total and direct bilirubin, hematocrit and ROM in the first sample were 1 1,60±2,55 mgr/dl, 0,36±0,12 mgr/dl, %55±4,79 and 307±92 car unit, respectively, and the second samples shown those valves were as 1 1,79±1,90 mgr/dl, 0,40±0,14 mgr/1, %51±4,77 and 3,14±80 car unit, respectively. The findings revealed that the bilirubin level in the study group was higher than the second samples value of controls, like hematocrit values, although only total bilirubin level was found to be high among them, as expected (P < 0.05). There were no significant differences in other groups (P > 0.05). 32After phototerophy, the level of the total bilirubin and ROM values were significantly lower than the other group (P < 0.05). There was no different among ot hers (P > 0.05). Finally, we obtained the ROM levels in babies with hyperbilirubinemia ha ving similiar values to healthy adults due to the anti-oxydative effects of bilirubin. There was no correlation between the bilirubin level and anti-oxtydative effects. The application of phototeraphy decreases both the bilirubin levels and appearing of free radicals. 33