Safen ven hazırlanmasında serum fizyolojik ve laktatlı ringer solüsyonu kullanımının endotel hasarı üzerine etkisi
The effects of salıne and lactated rınger's solutıonusage on endothelıal damage ın preparatıon ofsaphenous veın
  1. Tez No: 297445
  2. Yazar: MUHAMMET MURAT CANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTASIM SÜNGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Koroner arter bypass operasyonunun başarısı bypass greftlerinin uzun süre açıkkalmalarına bağlıdır. Greft başarısızlığında en büyük neden endotel hasarı gibigörünmektedir. Bu hasar; cerrahi travma, uygun olmayan solüsyonlarda bekletme ve vücutdışında bekleme süresinin uzamasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.Bu çalışmanın amacı bypass grefti olarak kullanılan safen venin; implantasyona kadargeçen sürede, Serum Fizyolojik ve Laktatlı Ringer solüsyonlarında beklemesinin endotelhasarı üzerine etkilerini araştırmaktır.Mayıs - Haziran 2011 tarihleri arasında 10 hasta çalışmaya alındı. Hastalardan alınansafen ven örnekleri on parçaya bölündü ve beş grup olarak oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
The success of coronary artery surgery depends on existence of long term graftpatency. The most important reason for graft impatency seems to be the endothelial injury.This injury can occur due to surgical trauma, usage of improper solutions for grafts and longtime stay away from the body environment.The aim of this study is to reveal endothelial injury levels of saphenous veins asbypass grafts which are sinked into lactated ringer or saline solutions until surgical usage.Ten patients were studied between May-June 2011. The saphenous vein samples were dividedto ten parts and studied in five groups.