Pulmoner tromboemboli olgularında serum ?iskemi modifiye albumin? (IMA) düzeyinin tanıya katkısı ve prognoz ile ilişkisi
The value of serum ?ıschaemıa-modıfıed albumın? (IMA) for dıagnosıs and relatıon to prognosıs ın pulmonary thromboembolısm
  1. Tez No: 297478
  2. Yazar: FUNDA ULUORMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmamızda; pulmoner tromboemboli (PTE) olgularında serum IMA ve IMA/albumin oranının tanısal katkısı ile PTE şiddeti, klinik ve radyolojik bulgular ile ilişkisini araştırmayı amaçladık.Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları kliniğine başvuran ve pulmoner tromboemboli ön tanısı ile tetkik edilen 99 hasta çalışmaya alındı. Bu hastalar için ilk 24 saat içerisinde alınan kan örneğinin serumu ayrılıp, serum IMA ve albumin düzeyleri çalışılmak üzere saklandı. Hastaların demografik bilgileri, laboratuvar ve radyolojik bulguları, klinik skorları hesaplanarak olgu kayıt formuna kaydedildi. Hastalar prognoz takibi için bir yıllık izleme alındı.Bulgular: Çalışmamızda; toraks BT anjiyografide trombüs varlığı gösterilen ve PTE olarak kabul edilen olgu grubunda 43 hasta ve trombüs saptanmayan kontrol grubunda ise 56 hasta yer aldı. Kontrol grubunda serum IMA düzeyi 0.93±0.31, olgu grubunda 1.05±0.35 (p=0.03); IMA/albumin oranı ise kontrol grubunda 0.27±0.10, PTE grubunda 0.31±0.09 olarak saptandı (p=0.01). Olgu grubunun PTE şiddetine göre dağılımı; nonmasif PTE 32 hasta (%74), submasif PTE 7 hasta (%16.3) ve masif PTE 4 hasta (%9.3) olarak saptanmıştır. Masif PTE grubunda nonmasif ve submasif gruba göre IMA ve IMA/albumin oranları daha yüksek bulundu (IMA; nonmasif grupta 1.02±0.3, submasif grupta 1.04±0.2, masif grupta 1.33±0.4, IMA/albumin; nonmasif grupta 0.30±0.07, submasif grupta 0.291±0.04 ve masif grup için 0.426±0.16) PTE saptanan hastalarda toplam mortalite oranı %33, nüks oranı ise %7 olarak saptandı. Prognoz tayininde IMA ve IMA/albumin değerinin önemi olmadığı gözlemlendi.Sonuç: PTE tanısı ve şiddetinin belirlenmesinde; serum IMA ve IMA/albumin değerlerinin yararlı olabileceği gösterildi. Ancak bu parametrelerin, tek başlarına değil, D-Dimer gibi yararlılığı kabul edilmiş parametrelerin de dahil edileceği algoritmaların içerisinde ya da kombine testlerin bir parçası olarak kullanıldıklarında, tanısal sürece katkılarının daha fazla olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to find out the diagnostic value, the relationship between the severity of PTE or clinical and radiological findings and IMA and IMA/albumin ratio in pulmonary thromboembolism (PTE) patients.Method: 99 volunteer patients who applied to Dokuz Eylul University School of Medicine, Pulmonary Diseases Department or who were examined by our clinic, investigated for PTE included in the study. In the first 24-hours, serum from blood sample was separated and saved to analyze IMA and albumin. Patients? demographic datae, laboratory and radiological findings, clinical prediction scores were noted on patient recording forms. Patients were followed up at one-year, for the prognosis.Results: In our study, PTE group, in which the thrombi detected at CT pulmonary angiography, is 43-patients and control group which thrombi is not detected is 53 patients. The mean plasma IMA levels were 0.93±0.31 in control group, 1.05±0.35 in PTE group. (IMA; p value: 003) For the IMA/albumin, mean plasma levels were 0.27±0.10 in control group and 0.31±0.09 in PTE group. (IMA/albumin; p value: 0.01). According to PTE severity; nonmassive PTE 32 patients (74%), submassive 7 patients (16%) and massive 4 patients (9%) were defined. Massive PTE groups have higher IMA anda IMA/albumin results than submassive and nonmassive groups. (IMA; in nonmassive group 1.02±0.3, in submassive group 1.04±0.2, in massive group 1.33±0.4, IMA/albumin; in nonmassive group 0,30±0,07, in submassive group 0,291±0,04 and massive group 0.426±0.16). PTE group has 33% mortality and 7% recurrence ratios. We observed IMA and IMA/albumin measurements are not significant for the prognostic value.Conclusion: IMA and IMA/albumin, as a new biyomarker, may be used in diagnosis and severity of PTE. Rather than alone use of this marker, like D-Dimer, such parameters which are accepted useful, can be included in algorithms and the use of this marker in these algorithms or as a part of combined test may be more helpful for diagnostic value.