Pulmoner embolide oksidatif stres ürünleri
The oxidative stress products in pulmonary embolism
  1. Tez No: 248326
  2. Yazar: EMRAH BATMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ÇAKIR EDİS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Oksidatif stres, organizmadaki birçok patolojik süreçte rol oynamaktadır. Pulmoner emboli, akut koroner sendrom, geçici iskemik atak, inme, akut mezenterik iskemi gibi tromboembolik olaylar organizmada oksidatif stres yaratan durumlardır. Pulmoner embolide dolaşım yetmezliği sonucunda hipoperfüzyon, iskemi ve hipoksi meydana gelir. Tüm bu durumlar organizmada oksidatif stresle sonuçlanır. Pulmoner embolide oluşan oksidatif stres ürünlerinin gösterildiği çok az sayıda çalışma vardır.Çalışmamızın amacı, pulmoner embolili hastalarda, oksidatif stres ürünleri olan iskemi modifiye albumin, ileri oksidasyon protein ürünü ve malondialdehit düzeylerini belirleyerek pulmoner embolideki oksidatif stresi göstermektir.Çalışmaya 01/09/2008 ile 31/03/2009 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği veya Acil Servisinde pulmoner emboli tanısı alan 39 hasta ve 39 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hastaların ve sağlıklı gönüllülerin demografik özellikleri, örnek alınma tarihleri kaydedildi. Tüm katılımcılardan 5 cc venöz kan örneği alınarak antikoagulansız jelli biyokimya tüpüne aktarıldı. Elde edilen serum örnekleri her biri en az 500 µL olacak şekilde 5 ayrı ependorf tüpe pipetlendi. Tüm tüpler -80 °C derin dondurucuda muhafaza edildi. Çalışmaya alınan serum örnekleri aynı gün eritilerek çalışıldı. Serum albumin düzeyleri Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Merkez Laboratuarı otoanalizöründe çalışıldı. İskemi modifiye albumin, ileri oksidasyon protein ürünü ve malondialdehit düzeyleri Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Laboratuarı'nda çalışıldı. İskemi modifiye albumin düzeyleri, albuminin kobalt bağlama yeteneğindeki değişiklik ile analiz edildi. Sonuçlar serum albumin düzeyleri ile oranlanarak absorbans ünite/gr albumin olarak ifade edildi. Proteinlerin ileri oksidasyon ürünleri analizi Witko-Sarsat ve ark. (37) tanımladığı metoda göre yapıldı. Sonuçlar ? mol/L kloramin eşdeğeri olarak ifade edildi. Lipid peroksidasyonunun son ürünü olan malondialdehidin tiyobarbitürik asitle verdiği absorbsiyon 532 nm.de spektrofotometrik olarak izlenerek analiz edildi. Sonuçlar nmol/ml olarak verildi. Tüm veriler SPSS versiyon 7.0 programı ile analiz edildi. Bağımsız örneklerde T testi, Mann Whitney ve ?2 testleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
Oxidative stress plays a role in many pathological processes in the organism. Thromboembolic cases such as pulmonary embolism, acute coronary syndrome, transient ischemic attack, acute mesenteric ischemia, paralysis create oxidative stress in the organism. In pulmonary embolism as a result of circulation insufficiency, hypoperfusion ischemia and hypoxia occur. All these cases results in oxidative stress in the organism. There are a few studies that show oxidative stress products occurred in pulmonary embolism.The aim of our study is to show the oxidative stress in pulmonary embolism by detecting the levels of ischemia modified albumin advanced oxidation protein product and malondialdehyde in patients with pulmonary embolism.39 patients, who received pulmonary embolism diagnosis in the Emergency Service or Thoracic Diseases Polyclinic of Trakya University's Faculty of Medicine between 01/09/2008 and 31/03/2009 and 39 healthy volunteers are included in the study. Demographic features of the patients and healthy volunteers and sampling dates were recorded. 5 cc venous blood samples were taken from the attendants and were transferred into a biochemistry test tube with a gel containing no anticoagulant. The serum samples are pipetted to 5 different eppendorf tubes which are at least 500 µL. All tubes were kept in a deepfreezer at -80°C. The serum samples were thawed on the same day and were tested. Serum albumin levels were studied in the auto-analyzer in the Main Laboratory of the Hospital of Trakya University's Faculty of Medicine. Ischemia modified albumin, advanced oxidation protein product and malondialdehyde levels were studied in the Laboratory of the Biochemistry Major of Trakya University's Faculty of Medicine Ischemia modified albumin levels were analyzed by assessment of change in the ability of the albumin cobalt binding. Results were proportioned by serum albumin levels and the absorbance was stated as unit/gr albumin. The analysis of advanced oxidation protein products was conducted in accordance with the method defined by Witko-Sarsat and et al (37). Results were stated as chloramine equivalent in ? mol/L. The absorption of malondialdehyde, which is the last product of lipid peroxidation, with thiobarbituric acid was determined spectrophotometrically at 532 nm. Results were given in nmol/ml, and all data were analyzed with SPSS version 7.0. T-test and Mann Whitney and ?2 tests were applied in independent samples. A value of p < 0.05 was accepted statistically significant.Test subjects in both groups that are healthy volunteers and patients with pulmonary embolism were 16 women (41.03%) and 23 men (58.97%). There was no significant difference between the two groups in terms of age, length and weight. The difference of the serum albumin levels of the two groups was found significant. In the groups of healthy volunteers and patients with pulmonary embolism, it was determined that there is no significant difference in levels of ischemia modified albumin and of advanced oxidation protein product which were researched to determine oxidative stress products by measuring levels of ischemia modified albumin, advanced oxidation protein product and malondialdehyde. Only malondialdehyde levels of the two groups showed a significant difference.As a result, in the pulmonary embolism case, it was determined that an oxidative stress occurred in the organism and malondialdehyde level in serum increased. The serum levels of ischemia modified albumin and advanced oxidation protein product were not found significant. It was seen that levels of ischemia modified albumin have relevance to the level of serum albumin, and the results were affected if there is a hypoalbuminemia case.