Çok kanüllü kendinden kılavuzlu intramedüller tespit çivisi
Multipl canulated self guıded ıntramedullary fixation nail
- Tez No: 297481
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HAVITÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İntrameduller çivi ile fiksasyon, günümüzde uzun kemik kırıklarının tedavisi için en çok kullanılan yöntemlerdendir. Bununla birlikte intramedüller çivi ile fiksasyonda da belirli zorluklar ve sorunlar henüz tam olarak çözüme kavuşturulamamıştır.Günümüzde sık olarak kullanılan intramedüller çivilerin en önemli dezavantajları distal kilitleme esnasında yaşanmaktadır. Cerrah ve hasta bu aşamada çok fazla radyasyona maruz kalmakta ve cerrahi süre bazen çok fazla uzayabilmektedir. Biz bu çalışmada yeni geliştirdiğimiz ve çok kanallı kendinden klavuzlu intramedüller tespit çivisi ile bu sorunu aşmaya çalıştık.Çalışmamız; bu tedavi yönteminin zorluklarını sorgulamış olup hasta ve cerrah açısından daha uygun, uygulanması daha kolay bir sistem geliştirmek üzere yapılmıştır. Bu çalışmada teorik öngörülerin ardından prototip çalışmaları tamamalanmıştır.Çivinin üretim aşaması, standart intramedüller tespit çivisi ile yaptığımız karşılaştırmalı yüklenme ve burma deneylerini, polietilen, sawbone, dana femuru ve ampute insan tibiası üzerinde yapılan deneyleri tartışıp deney sonuçlarını istatistiki verilerle anlattık. Bu sistemi geliştirirken ekipmanın tamamen mekanik ve düşük maliyetli olmasına özen gösterilecek olup, harici kılavuz sistemelerine ihtiyaç duyulmadan, düşük maliyetli ve kolay uygulanabilir olması hedeflenmiştir.Yeni geliştirilen intramedüller çivinin faz çalışmaları, etik kurul onayı alındıktan sonra geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Fixation with intramedullary nail is one of the mostly used methods for the cure of the long bone fractures at the present days Meanwhile, in fixation with intramedullary nail, certain difficulties and problems haven?t been thoroughly solved.The most important disadvantages of the often-used intramedullary nails are seen during the distal locking. The operator and the patient are exposed to excessive radiation and the operation length sometimes may take longer. In that study we tried to solve that problem through the multi channel self guided intramoduller determination nail, which we have developed.Our study having questioned the difficulties of that treatment method has been made with the aim of developing a more appropriate system for the patient and the operator and a more easily applicable system. In that study, following the theorical previsions, the prototype studies have been completed.The production stage of the nail; we explained the comparative commitment and spiral experiments which we made with the Standard intramedullary determination nail and the experiments made over the polyethylene, sawbones, calf femur and amputee human tray with statistical data. While developing that system we will careful about the equipment being completely mechanic and cost effective and it has been aimed that the nail be applied and the locking be made without needing outer guide systems, which are expensive and difficult to use.This project will be further developed with the clinical phase trials.