Türkiye'de bulunan bazı sığır ırklarının OLR1 gen polimorfizminin araştırılması
Investigation of OLR1 gene polymorphism in gene cattle in Turkey
- Tez No: 297510
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NİZAMLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Sunulan çalışmada süt yağı verimi ve süt yağı yüzdesi üzerine etkili olan OLR1 geni 3'UTR C8232A polimorfizmi incelenmiştir.Düşük dansiteli lipoproteini bağlayan ve indirgeyen bir majör protein olan OLR1'i kodlayan OLR1 geni süt bileşimi özellikleri bakımından aday gen olarak belirlenmiştir.Çalışmada materyal olarak Güney Doğu Anadolu Kırmızısı (GAK), Yerli Kara (YK) ve Boz Irk (BI) ırklarından olmak üzere toplam 149 baş sığır kullanılmıştır. Fenol/Kloroform yöntemi ile DNA izolasyonu yapılmıştır.Örnekler üzerinde OLR1 geninin 3'UTR bölgesindeki C/A polimorfizmi PZR-RFLP tekniği kullanılarak belirlenmiştir.OLR1 geninde C allelin en yüksek frekansı GAK (%97) daha sonra YK (% 94)'da, en düşük frekansı da BI'da (% 89) gözlenmiştir.GAK, YK ve BI ırklarında yürütülen bu çalışma ile elde edilen verilerin, bu sığır ırklarında süt yağı yüzdesi ve verimi ile OLR1 gen polimorfizmi arasındaki ilişkinin, süt özellikleri ile ilgili çalışmalarda yararlı olacağı, hayvan yetiştiriciliği ve ıslah çalışmalarında süt verimi yönünden seleksiyona katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, C8232A polymorphism in 3'UTR region of OLR1 gene, which is effective on the production and percentage of milk fat, was investigated.Coding OLR1, a major protein decreasing and binding low density lipoprotein, OLR1 gene was defined as candidate gene in terms of the features of milk formation.As the study material, total 149 cattles of South Anatolian Red (SAR), Anatolian Black (AB) and Anatolian Grey (AG) were used. DNA extraction was done with Phenol/Chloroform method.C/A polymorphism in 3'UTR region of OLR1 gene was determined using PCR-RFLP technique in all samples.The highest frequency of C allelle in OLR1 gene was found to be first in SAR (97%) and second in AB (94%), and the lowest in AG (89%).The data obtained via the study performed on GAK, AB and AG kinds were concluded to be beneficial in studies associated between milk features in these kinds and polymorphism of OLR1 gene, and to contribute to the selection, improvement and raising of appropriate races as to milk production.