Nandrolon ve testosteron uygulamasının tavşanlarda kalsiyum, kalsitonin ve parathormon düzeylerine etkileri
The effects of nandrolone and testosterone application on calcium and parathormone levels in rabbits
  1. Tez No: 297509
  2. Yazar: GÖKMEN KILINÇARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmada AAS olan ve doping maddesi olarak ta kullanılan nandrolon ve testosteron'un tavşanlarda plazma kalsiyum, kalsitonin ve parathormon düzeyleri üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı.Çalışmada materyal olarak 60 günlük ve 14'ü erkek, 16'sı dişi hayvandan oluşan toplam 30 adet Yeni Zelanda ırkı tavşandan yararlanıldı. Kontrol (7 ?; 8 ?) ve deneme (7 ?; 8 ?) olmak üzere iki gruba ayrılan tavşanlardan deneme grubunu oluşturan her hayvana 90 gün süresince haftada bir gün 10 mg/kg nandrolone (nandrolone deconate) ve 10 mg/kg testosterone (testosterone propionate) subkutan olarak enjekte edildi. Her iki grubu oluşturan hayvanlardan 45. ve 90. günlerde alınan kanlardan elde edilen plazma örnekleri analiz zamanına kadar -80 C0' de saklandı.Alınan kan örneklerinde plazma kalsiyum, kalsitonin ve parathormon düzeyleri belirlendi. İncelenen parametrelere ilişkin gruplararası farklılıkların önem kontrolünde Varyans Analizi (ANOVA) yapılarak, Duncan testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study aims to research the effects of nandrolone and testosterone, which are AAS and being used as doping agents as well, on plasma calcium, calcitonin and parathormone levels in rabbits.Total 60-days-old 30 New Zealand race rabbits, 14 male, 16 female, were used as material in the study. Within the group of rabbits, separated into two groups as control (7 ?; 8 ?) and experimental (7 ?; 8 ?); 10 mg/kg nandrolone (nandrolone deconate) and 10 mg/kg testosterone (testosterone propionate) were injected to each animal generating the experimental group as subcutaneous for a day in a week for 90 days. Plasma obtained from blood samples taken during 45th and 90th days from the animals forming both of the groups, were kept until the analysis time under -80 C0.Plasma calcium, calcitonin and parathormone levels from the blood samples were determined. In significance control of difference between the groups regarding analysed parameters, Analysis of Variance (ANOVA) was performed and Duncan test was used.