İlaca bağlı dişeti büyümelerinde MDR1 gen polimorfizmi ile periodontal klinik parametrelerin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparably observation of MDR1 gene polymorphism and periodontal clinical parameters in drug ınduced gingival overgrowths
  1. Tez No: 297511
  2. Yazar: ERKAN ŞÜKÜROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İlaca bağlı dişeti büyümeleri, siklosporin A (Csa), fenitoin ve kalsiyum kanal blokörü kullanımı sonucu ortaya çıkan bir yan etkidir. Dişeti büyümesinin patogenezine yönelik yapılan pek çok çalışmada belirtildiği gibi multifaktöriyeldir. Bu ilaçları kullanan her hastada dişeti büyümesinin gözlenmemesi ve büyümenin şiddetinin de hastalar arasında farklılık göstermesi, genetik faktörleri ve farmakokinetik değişkenleri ön plana çıkarmaktadır. P-glikoprotein (P-gp), bu ilaçların dağılımı ve etkileri üzerinde önemli rol oynayan bir taşıyıcı proteindir ve bu proteini kodlayan MDR1 genindeki polimorfizmler, P-gp'nin ekspresyonu ve fonksiyonunda değişiklik meydana getirebilmektedir. Araştırmamızda P-gp'nin ekspresyonu ile en fazla ilişkili olduğu bildirilen C3435T ve G2677T/A polimorfizmleri ile dişeti büyümesi arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmamız, 36 Csa, 25 fenitoin, 25 nifedipin ve 20 diltiazem kullanan toplam 106 hastada yürütülmüştür. Hastalarda tüm periodontal klinik parametreler değerlendirilmiş, alınan kan örneklerinden polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemiyle ilgili polimorfizmlerde genetik analizler gerçekleştirilmiştir. Csa kullanan hastaların %38, fenitoin kullanan hastaların %44, nifedipin kullanan hastaların %44 ve diltiazem kullanan hastaların %15'inde dişeti büyümesi saptanmıştır. Diltizem dışında diğer tüm ilaç gruplarında dişeti büyümesi gözlenen hastalarda klinik periodontal parametreler anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Tüm ilaç gruplarında MDR1 geni C3435T ve G2677T/A bölgesindeki tek nükleotid polimorfizmleri ile dişeti büyümesi arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bu çalışmanın sonuçları MDR1 gen polimorfizmi ile dişeti büyüme şiddeti arasında belirgin bir ilişki olmadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Drug induced gingival overgrowth, a side effect of cyclosporin A (Csa), phenytoin and calcium canal blockers use, is a multifactorial condition as shown in many studies investigating the pathogenesis of gingival overgrowth. Genetic factors and pharmacokinetic variables come into prominence due to the fact that it is not observed in all patients taking these drugs and the severity of this enlargement varies among patients. P-glycoprotein (P-gp) is a transport protein that has an important role on the effectiveness and distribution of these drugs. Polimorphisms of the gene (MDR1) coding this protein can alter the expresion and function of this protein. In our study, we aimed to investigate the association between gingival overgrowth and, C3435T and G2677T/A, reported that these are the most related polymorphic regions to the expression of P-gp. The study was carried out 106 patients consist of 36 Csa, 25 phenytoin, 25 nifedipine and 20 diltiazem users. Periodontal clinical parameters were evaluated and genetic analysis of these polymorphisms were investigated from DNA isolated from blood samples by polymerase chain reaction (PCR) technique. Gingival overgrowth was observed on 38% of patients taking CsA, 44% of patients taking phenytoin, 44% of patients taking nifedipine and 15% of patients taking diltiazem. Clinical periodontal parameters were found statistically higher in patients with gingival overgrowth in all drug groups, except diltiazem. Any statistically significant association between single nucleotid polymorphisms in C3435T and G2677T/A polymorphic regions of MDR1 gene and gingival overgrowth was not found for all drug groups. The results of this study suggest that, there is no relationship between gingival overgrowth and MDR1 gene polymorphisms.