Türkiye'de bulunan bazı yerli sığır ırklarının mitokondrial dna d-loop bölgesi polimorfizminin dna dizi analizi yöntemi ile araştırılması
Investigation of mtdna d-loop region polymorphism with dna sequence analysis of various cattle breeds in Turkey
  1. Tez No: 455835
  2. Yazar: MÜGE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NİZAMLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Genetik, Biochemistry, Genetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Filogenetik çalışmalarda mitokondrial DNA; türlerin coğrafi dağılımına göre farklılıklar göstermesi, genomik DNA'ya oranla daha hızlı evrimleşmesi, rekombinasyon olmayışı ve maternal kalıtım göstermesi gibi özelliklerinden dolayı sıklıkla tercih edilen belirteçlerden birisidir. Bu çalışmada Güney Anadolu Kırmızısı (GAK, n=51), Yerli Kara (YK, n=50), Boz Irk (BOZ, n=54) Yerli Güney Sarısı (YGS, n=51), Doğu Anadolu Kırmızısı (DAK, n=54) ve Zavot (ZAV, n=19) sığır ırklarının (n=279) mitokondrial DNA çeşitlilikleri, ırklar arası farklılıkları ve bu farklılıkların coğrafik yerleşimleri ile olan ilişkisinin ortaya konulması amacıyla mitokondrial DNA D-Loop bölgesi analizi yapılmıştır. Araştırmada, öncelikle sığır ırklarından örnekleme çalışması yapılmıştır. Irkların sahip olduğu genetik çeşitliliğin güvenilir olması için ırklara ait bireylerin birbirine uzak bölgelerden olmasına, akraba olmamalarına, cinsiyet, yaş, sağlık ve ırk özelliklerine dikkat edilmiş, coğrafi alan bilgileri kaydedilmiştir. DNA izolasyonu Standart Fenol/Kloroform Yöntemi kullanılarak, mtDNA D Loop bölgesinin yükseltgenmesi ise PZR ile gerçekleştirilmiştir. DNA dizi analizi sonrası, referans DNA dizisi ile hizalanan örneklerin haplotiplerinin belirlenip soy ağaçlarının çizilmesi için BioEdit version 5.0.6, DNAsp version 5.10.01, MEGA 4.0, Network, Arlequin, Phylip ve Treeview yazılım programları kullanılmıştır. DNA dizi analizi sonrası elde edilen sekans verileri kullanılarak, nükleotid ve haplotip çeşitliliği belirlenmiş, ırkların biribirleri ile olan genetik uzaklıkları Neighbor joining ağacı ve Median joining networku ile görsel hale getirilmiş, uyumsuzluk dağılım analizi, nötralite testleri ve AMOVA analizleri yapılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak dünya sığır ırkları ile karşılaştırıldığında, Anadolu yerli sığır ırklarının, nükleotid (?=0,02240, ±0,0005) ile haplotip çeşitliliği (H=0,9966, ±0,0006) ve haplotip sayılarının oldukça yüksek olması, ayrıca populasyon içi ve populasyonlar arası varyasyonun da yüksek olarak belirlenmesi Türkiye'nin, sığırın evcilleştirilmesinde merkezi bir konumda olduğu fikrini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Mitochondrial DNA is one of the most preferred markers used in phylogenetic studies, due to its unique features, such as capacity to demonstrate maternal inheritance, higher evolutionary rate compared to genomic DNA, geographic distribution of species and absence of recombination. In this study, the mitochondrial DNA D-Loop region was analyzed in South Anatolian Red (SAR, n=51), Anatolian Black (NB, n=50), Anatolian Grey (AG, n=54), Native Southern Anatolian Yellow (NSAY, n=51), East Anatolian Red (EAR, n=54) ve Zavot (ZAV, n=19) cattle breeds (n=279) to reveal diversity of mitochondrial DNA, differentiation of breeds, and relevance between genetic differentiations and geographic distributions. Primarly, sampling study from native cattle breeds. İndividuals of breeds have to be from different areas, they shouldnt be relatives, gender, age, health and breed properties have to been noted and geographical areas's information has been recorded for reliability of genetic diversity of cattle breeds. Genomic DNA isolation with a Standard Phenol/Chloroform method and mtDNA D-loop sequence amplification with PCR method was done in this study. After mtDNA sequence analysis, sequence of the D-Loop region was aligned with reference sequence. Haplotypes were determined and phylogenetic tree was constructed using BioEdit version 5.0.6, DNAsp version 5.10.01, MEGA 4.0 Network, Arlequin, Phylip and Treeview software.The sequence data were examined for nucleotide and haplotypes diversity, genetic distance between breeds visualized with Neighbor joining tree and Median joining network, evaluated with mismatch distribution analyses, neutrality tests and AMOVA analyses. As a result In comparison with cattle breeds throughout the world, the higher nucleotide(?=0,02240, ±0,0005) and haplotype diversity (H=0,9966, ±0,0006) higher haplotype number and also high genetic variation within and between the populations for Native Anatolian Cattle Breeds, supports the idea that Anatolia has been situated in a central position during the domestication process of the cattle species.