Endüstriyel örme giyim ürünlerinin teknolojik özelliklerinin belirlenmesi
Specification of technologic aspects of industrial knitted clothing products
  1. Tez No: 297525
  2. Yazar: VİLDAN BAÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN KAYABAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: El Sanatları, Ev Ekonomisi, Crafts, Home Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Örme önceleri el ile yapılmaya başlanmış teknolojinin gelişmesiyle birlikte makinelerde üretilmeye başlanmış ve ürün boyutunda çeşitlilik kazanmıştır. Bu ürün çeşitliliğinde tüketici talebi doğrultusunda kaliteli ürünlerin ortaya çıkması önem taşımaya başlamıştır.Bu araştırmayla, endüstriyel örme giyim ürünlerinin teknolojik özelliklerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Araştırmada Ankara ve İstanbul illeri sanayi odasına kayıtlı 32 örme fabrikasında üretilen 249 adet bayan dış giyim ürünü araştırma kapsamına alınmıştır.Araştırma kapsamında; atkılı düz örme hakkında genel bilgiler verilmiş, işletmelerde tespit edilen bayan örme giyimlerin genel ve detay olmak üzere fotoğrafları çekilmiştir. Hazırlanan bilgi formu doğrultusunda; örme giyim ürünlerinin ürün türleri, beden ölçüleri, biçimlendirilmeleri, kullanılan örme makine özellikleri, desen tasarım programları, etiket iplik özellikleri, işlevsel ve süsleme amaçlı kullanılan gereçler, örmede desenlendirme teknikleri, süsleme teknikleri ve ürüne uygulanan bitim işlemleri tespit edilmiştir.Örme fabrikaları yetkili kişilerine uygulanan görüşme formu ile elde edilen veriler değerlendirilmiş ve yetkililerin demografik özellikleri, fabrikaların kurum ve personel özellikleri, üründe kullanılan ipliklerin temini ve hazırlık işlemleri, kullanılan örme makineleri ve yardımcı makineler, kalite anlayışları ve uygulamaları, tasarım çalışmalarını yönlendiren etkenler ve pazarlama durumuna ait bilgiler de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Knitting started with handworks and as a result of technological developments, produced with machines, and gained variety in production level. In this production variety, in direction of customer?s demand, it is getting more important to have quality products.This thesis is an attempt of specification of technologic aspects industrial knitted clothing products. Within this research there were 249 outer clothing products for woman, which are produced in 32 factories registered with Ankara and Istanbul chambers of manufacturers.Within this research, general information about plain knitting with shawl is given, and general and detailed photos of the chosen knitted clothing for woman were taken. With a questionnaire, product types, body sizes, formations, machinery features used in knitting, motive design programs, and label fiber aspects, equipments used for functional and decorative purposes, design techniques in knitting, decoration techniques and finalization applications for the products were specified.The information, gathered with a questionnaire for the authorized staff of knitting factories, was examined and also information regarding demographic aspects of authorized staff, institutional and staff features of factories, obtaining and preparation processes of fibers used in products, knitting machines and auxiliary machines that were used, quality understanding and applications, factors effecting design works, marketing conditions, are specified.