Örme kumaşlarda dikiş hasarlarının incelenmesi
Analysis of sewing damage in knitted fabrics
  1. Tez No: 100920
  2. Yazar: SİNEM İZMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA KALAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmada örme kumaşlar üzerindeki dikiş hasarları araştırılmıştır. Dokuma kumaşlarla karşılaştırıldığında daha elastik bir yapıya sahip olması sebebiyle, örme kumaşlar üzerine uygulanan dikişler, dokuma kumaşlara uygulananlara göre daha fazla problem yaratmaktadır. Dikim işlemlerinden kaynaklanan bu problemler sonucunda oluşan malzeme, enerji ve zaman kaybını engellemek için istenen dikim performansım sağlayacak koşullar, deneyler sonucunda saptanmıştır. Dikiş hasarım etkileyen en önemi faktörler; çeşitli terbiye işlemleri, mamulün nem içeriği ve dikiş iğnesinin cinsi olmaktadır. Terbiyede tüm işlemler sonunda mamul üzerine aktarılan kayganlık sağlayıcı maddelerle, mamuldeki ipliklerin tek başlarına hareketlilikleri arttırılmakta ve dikiş sırasında iğnenin mamule batış kuvveti azalmaktadır. Günümüzde endüstriyel gelişme ile birlikte gittikçe artan hızlarda çalışan dikiş makinelerinin üretilmesi daha kaim iğne kullanma zorunluluğu getirmektedir. Kaim iğne ise kumaşta büyük delikler açarak dikiş görünüşünün bozulmasına ve kumaşın zarar görmesine neden olmaktadır. Bu şekilde meydana gelen zedelenme, genelde sonradan giyim esnasında ortaya çıkmakta ve birkaç defa yıkandıktan sonra genişlemektedir. Hatta örgü kumaşlarda meydana gelen bu hasarlar bölgesel olarak örgü yapısının tamamen bozulmasına neden olabilmektedir. Bu şekilde oluşan hatalar kısmen düzeltilse bile zaman ve enerji kaybına sebep olmaktadır. Bu çalışmada, iğne, dikiş ipliği, dikiş makinesi elemanları, dikiş tipleri, kumaş parametreleri, terbiye gibi dikiş hasarım doğrudan etkileyen faktörler ele alınmakta ve deney sonuçlan desteğiyle etkileri açıklanmaktadır. vın
Özet (Çeviri)
SUMMARY ANALYSIS OF SEWING DAMAGE IN KNITTED FABRICS In this thesis an investigation is reported in which penetration of the sewing needle in fabric is handled. On the basis of a simplified knitted structure, the mechanism of sewing damage is analysed. This analysis establishes that sewing damage in a knitted fabric is affected by the yarn structure and properties, fabric construction, and sewing conditions. During needle penetration in the sewing of garments, the fabric will be liable to damage by a number of factors or a combination of them, namely, an increase in the coefficient of friction (yarn to yarn and yarn to needle), needle size, yarn tension, etc. Sewing damage will be reduced wiyh an increase in the size of the thraot-plate hole and/or the loop size of the fabric structure. The effects of the needle points, needle size, fabric finishing and some other fabric properties are also analysed. The sewing damage can be divided into two types: mechanical damage and thermal damage. Damage due to heat is studied and effective solutions to cool the sewing needle have been found to overcome the problem. Mechanical damage is a fault that includes yarns being broken by the penetration of the sewing needle. The need of lubricants for both the fabric and the sewing yarn is investigated to eliminate the damage. Sewing machine parameters are also analysed and especially the needle, throatplate hole, the presser foot pressure are handled in detail in this investigation. During the course of the experimental work, many industrial problems of seam damage were studiedand this helped to widen the scope of the investigation. The results of the experiments are shown by tables and graphics. Number of fabric layers, needle size, needle point, sewing direction, etc were taken as references for the as the factors of sewing damage. In all cases seam damage is too expensive to ignore. IX