Türk çam balının analitik özellikleri
Analitical properties of Turkish pine honey
- Tez No: 297529
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ EKŞİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türkiye çam balı üretilen başlıca ülkedir ve bu araştırma çam balının analitik özelliklerinin belirlenmesi için tasarlanmıştır. Bu amaçla farklı 3 hasat yılından (2006, 2007 ve 2008) ve 9 farklı yöreden toplam 100 çam balı örneği toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is the main country where the pine honey is produced and this research is designed so as to determine the analytical characteristics of pine honey. For this purpose, in total, one hundred pine honey samples were collected from three different harvest years (2006, 2007 and 2008) and from different nine regions. In these honey samples, different twenty seven analytical parameters were stated.According to findings, in the main analytical parameters, the moisture content in average is 15.62 %, total acidity 27.55 meq/kg, lakton 2.58 meq/kg, fructose 32.57 %, glucose 27.36 %, sucrose 1.19 %, fructose/glucose 1.20, ash 0.53 %, potassium 1910 mg/kg, sodium 49.20 mg/kg, potassium/ sodium 43.20, proline 612 mg/kg, electrical conductivity 1.26 mS/cm, ?13Cbal ? -24.80, ?13Cprotein -25.00 and C4 sugar is 2.3 %.Analysis of variance, according to harvest year, shows that the difference between honey samples in terms of lakton, glucose, fructose/ glucose, potassium/sodium, electrical conductivity and ?13Cprotein is significant. Also, according to harvest region, moisture, proline, fructose/glucose, electrical conductivity, HMF and diastase number distinctness are substantial.According to this, 99 % confidence bounds for moisture is 15.48-15.76 %, for total acid 26.47-28.63 meq/kg, for fructose %32.08-33.06, for glucose 26.53-28.19 %, for sucrose maximum 1.44 %, for fructose+glucose 58.73-61.12 %, for proline 569.41-653.83mg/kg, for ash 0.50-0.55%, for potassium 1832.28-1988.66 mg/kg, for sodium 44.33-54.00 mg/kg, for potassium/sodium 39.67-46.76, for ?13Cbal both ?-24.62 and ?-25.05 and for C4 sugar it is maximum 2.97 %.