Asit ve tuza adapte edilmiş Escherichia coli O157:H7 ve Listeria monocytogenes'in Türk sucuklarında yaşama düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the survival of Escherichia coli O157:H7 and Listeria monocytogenes adapted to acid and salt stress conditions in Turkish sucuk
  1. Tez No: 297528
  2. Yazar: FATMA YAMAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. KADİR HALKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, E. coli O157:H7 ve L. monocytogenes'in asit ve tuz adaptasyonları sağlanarak, asit ve tuza olan dirençleri incelenmiştir. Ayrıca asit ve tuz adaptasyonunun E. coli O157:H7 ve L. monocytogenes'in Türk sucuklarında yaşama düzeyleri üzerindeki etkileri de belirlenmiştir. E. coli O157:H7 ve L. monocytogenes pH 4,5; 5,0 ve 5,5'te 1, 2, 3 ve 4 saat süreyle aside adapte edilmiştir. Aside adapte edilen E. coli O157:H7'nin pH 3,0 ve 3,5'te, L. monocytogenes'in pH 2,5, 3,0 ve 3,5'teki yaşama düzeyleri saptanmıştır. Asit adaptasyonu üzerinde organik (asetik, laktik ve sitrik asit) ve inorganik (HCl) asitlerin etkisi de tespit edilmiştir.E.
Özet (Çeviri)
In this research, acid resistance levels of E. coli O157:H7 and L. monocytogenes have been examined under the conditions of acid and salt adaptations. In addition, the effect of acid and salt adaptations on the survival of E. coli O157:H7 and L. monocytogenes in Turkish sucuk have also been determined. E. coli O157:H7 and L. monocytogenes were adapted to pH 4.5; 5.0 and 5.5 for the periods of 1, 2, 3 and 4 hours. The survival of E. coli O157:H7 and L. monocytogenes that were adapted to acid have been ascertained at pH 3.0 and 3.5, and at pH 2.5, 3.0 and 3.5 respectively. The effects of organic acids (acetic, lactic and citric acids) and inorganic acids (HCl) on acid adaptation have also been studied.At the adaptation tests that were carried out on E.