Biyositlerin sülfat indirgeyen bakterilerin sebep olduğu korozyona etkileri
The effect of biocides on the sulphate reducing bacterial corrosion
  1. Tez No: 297530
  2. Yazar: TUBA ARTAN ONAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada Ankara Üniversitesi Biyoloji Bölümü Biyoteknoloji Araştırma Laboratuarı kültür koleksiyonunda bulunan Sülfat İndirgeyen Bakterilerden Desulfotomaculum cinsine ait B2-1 ve B2-2 izolatları kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan çelik örneği BOTAŞ-Yumurtalık tesislerinden temin edilen x65 çeliğinin korozyon parametrelerine Desulfotomaculum cinsine ait izolatların etkisi, anaerobik koşullarda, 168 saatlik inkübasyon periyodu boyunca belirlenmiştir. Bu amaçla açık devre potansiyeli, elektrokimyasal empedans spektroskopisi, doğrusal taramalı voltametri elektrokimyasal yöntemleri ve Tafel ekstrapolasyon hesaplama yöntemi kullanılmıştır. Desulfotomaculum sp. B2-1 izolatı x65 çeliğinin Icorr değerini 2618.88 µA/cm2, Desulfotomaculum sp. B2-2 izolatı x65 çeliğinin Icorr değerini 59.95 µA/cm2 değerine yükselttiği bulunmuştur.Tez çalışmasında üç adeti katyonik özellikte (dodesiltrimetil amonyum bromür, heksadesiltrimetil amonyum bromür, setil piridinyum klorür monohidrat (CPCM)), bir adeti anyonik özellikte (dodesil benzen sülfonik asitin sodyum tuzu) sürfektan maddeler, ağır metaller [Cd(II), Co(II), Cu(II), Mo(II), Pb(II), Ag(I)] ve 2-aminopirimidin grubuna ait sentetik organik bileşikler (2-amino-4-kloro-6-metilpirimidin (AMP1), 2-amino-4-kloro-6-morfolin pirimidin (AMP3), 2-amino-4-kloro-6-(4-metilpiperazin-1-yl) pirimidin ve 2-amino-4-morfolin-6-metilpirimidin) biyosidal aktiviteleri ve korozyon inhibisyon etkinlikleri bakımından incelenmiştir. Sürfektan maddeler arasında en yüksek korozyon inhibisyonunu CPCM, 20 mg/L konsantrasyonda %89 inhibisyon etkinliği göstermiştir. Ağır metallerden Ag (40 mg/L) %92.14, Cd(II) (20 mg/L) %93.99, Co(II) (60 mg/L) %81.49, Cu(II) (40 mg/L) %94.17, Mo (20 mg/L) %98.37 ve Pb(II) (100 mg/L) %97.83 inhibisyon etkinliği göstermişlerdir. Bunun yanında sentetik organik bileşikler 25 mg/L konsantrasyonda biyosidal aktivite göstermişlerdir ve Desulfotomaculum sp. B2-1 izolatı nedeniyle oluşan korozyonu AMP1 %98.49 ve AMP3 %97.27 oranında inhibe etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the bacterial isolates were provided from Culture Collection of Ankara University, Biology Department, Biotechnology Research Laboratory. The steel was obtained from Botaş-Yumurtalık and the effect of Desulfotomaculum sp. isolates on corrosion parameters of x65 steel were determined in anaerobic conditions at 168 hours incubation period. For this purpose the electrochemical techniques open circuit potential, electrochemical impedance spectroscopy and linear scan voltammetry were used and the Tafel extrapolation calculations were used for corrosion parameters.In the thesis three cationic and one anionic surfactants (dodecyltrimetyl ammonium bromide, hexadecyltrimetyl ammonium bromide, cetil piridinyum chloride monohydrate (CPCM), sodium salt of dodecyl benzene sulphonic acid), heavy metals [Cd(II), Co(II), Cu(II), Mo(II), Pb(II), Ag(I)] and some synthetic organic compounds (2-amino-4-chloro-6-methylpyrimidine (AMP1), 2-amino-4-chloro-6-morpholinepyrimidine (AMP3), 2-amino-4-chloro-6-(4-methylpiperazine-1-yl)pyrimidine and 2-amino-4-morpholine-6-methylpyrimidine) were used for determined for biocidal and corrosion inhibitory activity. The inhibition efficiency of CPCM was %89 and it the most effective surfactant on corrosion of x65 steel by Desulfotomaculum sp. B2-2 isolate. Heavy metals showed high degrees corrosion inhibitor activity at Ag (40 mg/L) %92.14, Cd(II) (20 mg/L) %93.99, Co(II) (60 mg/L) %81.49, Cu(II) (40 mg/L) %94.17, Mo (20 mg/L) %98.37, Pb(II) (100 mg/L) %97.8. Furthermore, 2-aminopyrimidines reduced the biocorrosion of x65 steel by Desulfotomaculum sp. B2-1 and showed %98.49 IE with AMP1 and %97.27 IE with AMP3.