Tarım traktörleri koruyucu yapı statik testlerinde kullanılan malzeme test makinasının kalibrasyon yöntemi ve belirsizlik yönünden incelenmesi
Calibration method and uncertainty analysis of force machines using for static testing on agricultural tractors protective structure
- Tez No: 297531
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN O. AVCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, traktörlerde kullanılması zorunlu olan devrilmeye karşı koruyucu yapıların malzeme testlerinin yapıldığı test makinasının kalibrasyon ve belirsizlik analizi yapılmıştır. Tarımsal amaçlı olarak kullanılan traktörlerin koruyucu yapı malzemelerinin malzeme uygunluğunun belirlenmesinde kullanılan test makinalarının doğruluk derecesinin artırılması; tarım makinaları ile çalışma sırasında ortaya çıkabilecek olası hasarların ve tehlikeli durumların azaltılmasını sağlamaktadır.Tarım Bakanlığı Tarım Alet ve Makinaları Test Merkezi Müdürlüğü bünyesinde bulunan ve tarım traktörleri koruyucu yapı statik testlerinde kullanılan malzeme test makinasının basma yönünde kalibrasyonu TS EN ISO 7500-1 standardına göre gerçekleştirilmiştir. Ölçüm belirsizliği ise EA-4/02 dökümanı referans alınarak belirlenmiştir. Ölçüm belirsizliğinin hesaplanması amacıyla Excel tabanlı bir hesap tablosu geliştirilmiştir. Geliştirilen tablo insan faktörünü minimize ederek kullanıcı hatalarının azaltılmasını ve daha hızlı, güvenilir bir hesaplama yapılmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, calibration and uncertainty analysis of test machine used for static testing on agricultural tractors protective structure were made. The increasing of accuracy degree of test machines used in determining of the suitability of protective structure materials on tractors used for agricultural purposes provides the reduction of the potential damage and dangerous situations that may arise during operation with agricultural machines.The calibration in the direction of compression of force machine within the scope of Directorate of Testing Center of Agricultural Equipment and Machinery used static tests of protective structures of agricultural tractors was performed according to EN ISO 7500-1 standard. Measurement uncertainty was determined by reference to the document EA-4/02. An excel-based spreadsheet was developed to calculate the measurement uncertainty. The spreadsheet developed provides a reliable and faster calculation by minimizing the human factor and reducing of user errors.