Nötron transport denkleminin çözümünde kullanılan yarı-analitik yöntemler ve uygulamaları
The semi analitycal methods for neutron transport equation and its applications
- Tez No: 297532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÇETİN GÜLEÇYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde, nötron transport denkleminin çözümünde kullanılan Case yöntemi, CN yöntemi, Singüler özfonksiyonlar yöntemi, PL yöntemi, FN yöntemi ile HN yöntemi (Modifiye FN) incelenmiştir. Bu yöntemlerden Singüler özfonksiyonlar yöntemi ile kuadratik anizotropik saçılma için yarı uzay albedo problemi, PL yöntemi ile kuadratik anizotropik saçılma için durumunda Milne problemi, HN yöntemi ile kuadratik anizotropik ve triplet anizotropik saçılmalar için sabit kaynak albedo problemi, izotropik, lineer anizotropik ve kuadratik anizotropik saçılmalar için slab albedo problemi, lineer anizotropik ve kuadratik anizotropik saçılmalar için milne problemi ve izotropik, lineer anizotropik ile kuadratik anizotropik saçılmalar için kritiklik problemleri incelenmiştir. Analitik çalışmalar sonrasında problemlere uygun bilgisayar programları geliştirilerek sayısal değerler hesaplanmıştır. Genel olarak bu yöntemler, yöntemlerin yakınsaklıkları ve anizotropik saçılmaların ilgili fiziksel problemlere olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the methods of Case, CN, Singular eigenfunction, PL, FN and HN (Modified FN method) which are used in solving the neutron transport equation have been studied. Here the half space albedo problem for quadratic anisotropic scattering with singular eigenfunction method, the Milne?s problem for quadratic anisotropic scattering in case with PL method, the constant source albedo problem for quadratic anisotropic and triplet scattering, the slab albedo problem for isotropic, linear anisotropic and quadratic anisotropic scattering, the Milne? s problem for linear anisotropic and quadratic anisotropic scattering and the criticality problem for isotropic, linear anisotropic and quadratic anisotropic scattering with HN method have been solved. The numerical calculations corresponding to the analytical results were performed writing some computer programs. Generally the methods, their convergences and the effects of the anisotropic scatterings on the physical problems were examined.