Tamir edilebilen bir sistem için noktasal kullanılabilirlik
Pointwise availability for a repairable system
- Tez No: 297534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bir sistemin etkinliğini değerlendirmek için işe yararlılık, tamir edilebilirlik, kullanılabilirlik gibi pek çok kavram vardır. Bu kavramlardan kullanılabilirlik büyük önem arz eder. Çünkü kullanılabilirlik, tamir edilebilen bir sistemin belirli bir zamandaki çalışma olasılığını ifade eder. Tamir edilebilen bir sistem için sistemin t zamanındaki çalışma olasılığı, sistemin t zamanındaki noktasal kullanılabilirliğini verir.Bu çalışmada, daha iyi sonuçlar veren, diğer tüm kullanılabilirlik ölçümlerinin temelini oluşturan ve literatürde çok fazla üzerinde durulmamış olan noktasal kullanılabilirlik incelenmektedir. Çalışma ve tamir sürelerinden oluşan bir sistemin noktasal kullanılabilirliği için iki denk ifade elde edilmektedir. Bu ifadeler, noktasal kullanılabilirlik yaklaşımı için alt ve üst sınır geliştirilmesinde kullanılmaktadır. Çalışma ve tamir sürelerinin üstel dağılım, gama dağılımı ve normal dağılım gösterdiği durumlar için yenileme süreci ve geometrik süreç varsayımları altında noktasal kullanılabilirlik yaklaşımı elde edilmektedir. Ayrıca noktasal kullanılabilirliğin süreç oranlarına ve dağılım parametrelerine duyarlılığı üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Several concepts as serviceability, maintainability, repairability and availability have been introduced to evaluate the effectiveness of a system. Among these concepts availability has a distinguished importance, because availability gives the probability that the system is operational. For a repairable system, the probability that the system is operational at time t denotes the pointwise availability of a system at that time t.Analyses that consider the pointwise availability are quite rare. For this reason, this dissertation focuses on pointwise availability which is the basic measure of other availability measures. Two equivalent expressions are constructed for the pointwise availability of a system that goes through succeeding cycles with each cycle consisting of an operation time followed by a repair time. These expressions are used to develop bounds on the true availability of the pointwise availability. Pointwise availability approximations are provided under renewal or geometric processes of operation and repair times with exponential, gama and normal distribution assumptions. In addition, some general statements are made about the sensitivity of pointwise availability functions to the ratio of the geometric processes and distribution parameters.