Bankalarda mali başarısızlıkların önceden tespitinde erken uyarı sistemi ve bir uygulama
Early warning system in pre-determination of financial failures in banks and an application
- Tez No: 297533
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL ATAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Banka mali yapısında meydana gelecek bozulmalar neticesinde bankalar başarısızlığa uğrarlar. Bu başarısızlık tüm finansal sektörü dolayısı ile de bütün ekonomiyi etkilediği için banka başarısızlıklarının tahmini oldukça önemlidir. Bu çalışmada banka başarısızlıkları çok değişkenli diskriminant analizi yöntemi ile öngörülmeye çalışılmıştır.1997-2001 döneminde bankacılık sektörü için kabul görmüş mali oranlar başarı ve başarısızlık durumlarına etki eden değişkenler olarak kullanılmıştır. Karesel diskriminant analizi yöntemi ile başarılı ve başarısız bankaların ayrımını yapabilecek ve başarılı ya da başarısız olduğu bilinmeyen bir banka için atama yapabilecek bir fonksiyon geliştirilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda, veri setinin kapsadığı döneme göre gelecekte kalan yıllara ilişkin bazı bankaların verileri modelde denenerek öngörülerin doğruluğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Banks experience failure as a result of distortions to occur in their financial structure. Since such a failure would affect the financial sector as a whole, therefore the overall economy, projections on the bank failures are extremely important. In this study, bank failures are projected by means of multivariate discriminant analysis method.The financial ratios accepted for the banking sector in 1997-2001 period are used as the variables affecting failure and success. The quadratic discriminant analysis method is used to develop a function (model) that would differentiate between successful and unsuccessful banks and assign a bank, the success or failure of which is unknown. At the end of the study, the data of some banks regarding the remaining future years according to the period covered by the data set are tried in the model so as to verify the accuracy of the predictions.