Sodyumhipoklorit ile iletken polianilinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of conductive polianiline by sodium hypochloride
- Tez No: 297540
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, sodyum hipoklorit yükseltgeni kullanarak asidik sulu ortamda anilinin kimyasal polimerizasyonu ile iletken polianilin (PAn) sentezi gerçekleştirildi. Sentezlenen PAn'ın verim ve iletkenliğinin sıcaklık, zaman, asit türü, yükseltgen, monomer ve asit derişimi gibi polimerizasyon şartlarının etkileri incelendi. Seçilen asitler arasında en yüksek verim % 11,3 verim değeri ile HCl ile elde edildi. Polimerizasyon ortam sıcaklığının 20oC'den 60oC'ye arttırılması ile PAn veriminin azaldığı gözlendi. PAn'ın dimetilformamit (DMF), dimetilsülfoksit (DMSO), N-metil prolidon (NMP) ve dioksan gibi çözücülerde yapılan çözünürlük incelemelerinde en yüksek %1,89 değeri ile dioksan çözücüsünde çözündüğü belirlendi. PAn'ın kimyasal yapısının aydınlatılması FTIR ve UV-VIS spektroskopik teknikleri ile termal davranışı ise termogravimetrik analiz (TGA) teknikleri ile yapıldı. PAn'ın karakterizasyonu UV, FTIR, termal gravimetrik analiz teknikleri kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
n this study, the synthesis of conducting polyaniline (PAn) using sodium hypochloride as oxidant was carried out in a aqueous acid solution by chemical polymerization of aniline. The change of the yield and conductivity of PAn synthesized with polymerization parameters such as temperature, polymerization time, the type of acid, the concentrations of monomer, sodium hypochloride and acids were investigated.Among the acides chosen as dopant the highest yield was obtained in HCl with 11,3%. The solubility of PAn was investigated in solvents like dimethyl formamide (DMF), dimethyl sulphoxide (DMSO), N-methyl pyrolidone (NMP) and dioxane. PAn synthesized by chemical methods dissolves more than those of other solvent used in dioxane. It was observed yield of PAn decreased with temperature increase in the range of 20oC- 60oC.The characterization of PAn was performed by UV, FTIR, thermal gravimetric analyse tecniques.