Minkowski uzayında sabit ortalama eğrilikli dönel yüzeyler
Constant mean curvature surfaces of revolution in Minkowski space
- Tez No: 297542
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, Öklid uzayında sabit ortalama eğrilikli yüzeylerle ilgili karakterizasyonlar verilmiştir.Üçüncü bölümde, Minkowski uzayında sabit ortalama eğrilikli yüzeylerle ilgili karakterizasyonlar verilmiştir.Dördüncü bölümde, Minkowski 3-uzayında spacelike maksimal dönel yüzeyler incelenmiştir.Beşinci bölümde, Minkowski 3-uzayında sıfırdan farklı sabit ortalama eğrilikli spacelike dönel yüzeyler incelenmiştir.Altıncı bölümde, Minkowski 3-uzayında timelike minimal dönel yüzeyler incelenmiştir.Son bölümde ise, Minkowski 3-uzayında sıfırdan farklı sabit ortalama eğrilikli timelike dönel yüzeyler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven chapters.The first chapter is devoted to the introduction.The second chapter, the charecterizations of constant mean curvature surfaces in Euclidean space are given.The third chapter, the charecterizations of constant mean curvature surfaces in Minkowski space are given.The fourth chapter, spacelike maximal surfaces of revolution in Minkowski 3-space are givenThe fifth chapter, spacelike surfaces of revolution in Minkowski 3-space with non-zero constant mean curvature are given.The sixth chapter, timelike minimal surfaces of revolution in Minkowski 3-space are given.In the last chapter, timelike surfaces of revolution in Minkowski 3-space with non-zero constant mean curvature are given.