Weingarten yüzeyleri üzerine
On Weingarten surfaces
  1. Tez No: 259543
  2. Yazar: ÖZGÜR KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFAEL LOPEZ, YRD. DOÇ. DR. DERYA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılarak genel bir literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde, gerekli temel kavramlardan söz edilmiştir. Üçüncü bölümde, E^3 ve E^3_1 de paralel lineer Weingarten yüzeyleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, E^3_1 Minkowski uzayında yüzeyin ortalama eğriliği H, Gauss eğriliği K ve a, b, c sabit sayılar olmak üzere aH + bK = c bağıntısını sağlayan spacelike ve timelike dönel yüzeyler sınıfl‡andırılmıştır. Beşinci bölümde, E^3_1 Minkowski uzayındaaH + bK = c bağıntısın sağlayan çember parçalarının foliasyonu ile elde edilen spacelike cyclic yüzeyler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of …five chapters. The fi…rst chapter is devoted to the introduction section and provides a general knowledge of literature. In the second chapter, we have given about the basic concepts needed. In the third chapter in E^3 and E^3_1 parallel linear Weingarten surfaces are examined. In the fourth chapter, spacelike and timelike surfaces of revolution in Minkowski space that satisfy aH + bK = c; where a, b, c are constants, H and K denote the mean curvature and Gauss curvature are classi…fied. In the …fifth chapter, spacelike surfaces in Minkowski space E^3_1 foliated by pieces of circles and that satisfy aH + bK = c are examined.