Istranca masifi'nde Kırklareli yöresinde makaslama zonlarındaki milonitler
Mylonites in shearing zones on Istranca massive in Kırklareli region
  1. Tez No: 29755
  2. Yazar: ÇİĞDEM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENER ÜŞÜMEZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
VI OZ : ISTRANCA MASİFİN“NDE KIRKLARELİ YÖRESİNDE MAKASLAMA ZONLARINDAKİ MİLONİTLER Istranca masifi, Paleoziyik yaşlı Kırklareli graniti (Kıta sal temel ) ile Triyas-Jura yaşlı Istranca grubu (Kıta kenarı meta morfik kuşağı) ”ndan oluşur. Kırklareli graniti kıtasal kabuğun ilk oluşan kayacı olarak en yaşlı formasyondur. Genellikle koyu renkli minerallerden oluşan Sivriler Metagranitoyid'i Kırklareli graniti içinde» permi yen sonlarında yerleşmiştir. Triyas-Jura yaşlı meta çökel ve meta intrüsif kayaçların oluşturduğu Istranca grubu ; Demirköy formasyonuna ait kuvarsit lerle başlar. Demirköy formasyonunda fillitler hakim litolojiyi oluşturmaktadır. Psamitik şistler ile mercekler fillitler için de mercekler halinde yeralmaktadır. Krıstalize kireçtaşmdan oluşan Demirköy formasyonu ile dereceli geçişli bir dokanağa sahip olup geçiş kuşağında kalk fillitler yeralmaktadır. Istranca masifi Ü. Jura v da kıta-kıta çarpışması tipinde de- formasyon geçirerek metamorflaşmıştır. Kırklareli graniti defor- masyon sürecinde Istranca grubu üzerine bindirerek Istranca bin dirmesi gelişmiştir. Kırklareli granitinde ileri derecede kata klasizma bu dönemde gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACTS : MYLONITES IN SHEARING ZONES ON ISTRANCA MASSIVE IN KIRKLARELİ REGION Istranca massive consists of Kxrklareli granite (continental - base) dating back to Paleozoik age and Istranca group ( continent edge metamorphic line) dating back to Trias-Jurassic age. Kırklareli granite is the oldest formation of continental crust. Sivriler metagranitoid consisting of generally dark coloured mine rals intersect into Kxrklareli granite through the end of Permien. The Istranca group consisting of meta sediment and meta intru sive groups, dating back to Trias-Jurassic age, starts with quartzi- tes belonging to Demirköy formation. The phyllites forms the domi nant litology in Demirköy formation. Psammite schist and lenses are placed in lens form in phllites. The Dereköy formation which consists of crytalized limestones has a gradual transition with Demirköy formation and there are chalk phyllites in the transition line. Istranca massive metamorphosed by undergoing a deformation in type of continent-continent crossing in upper Jurassic age. Kırklareli granite overlaped onto Istranca group during the defor mation process and there brought about the Istranca overlap. The advanced cataclysm in Kırklareli granite has developed in this period.