Marmara Bölgesi mermerlerinin mineralojik ve jeokimyasal incelenmesi
Mineralogical and geochemical investigation of Marmara Region marbles
- Tez No: 78010
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
oz Bu çalışmada, Marmara Bölgesi'nde karbonat kayaçlarının kontakt metamorfizması sonucu oluşmuş hakiki mermerler mineralojik ve jeokimyasal yönden araştırılmıştır. Bölgenin araştırılan mermerleri, Marmara Adası, Istranca masifi, Mustafakemalpaşa, Orhangazi ve Vize yöresi mermerleridir. Marmara Adası mermerleri; beyaz, gri-mavi ve siyah banth, orta ve kaba kristalli, kristalloblastik dokulu bazende granoblastik dokulu kalsit ve dolomit minerallerinden oluşmuştur. Kimyasal bileşimi, % 55,18 CaO, % 0,01 Si02, % 0,13 Fe203, % 0,75 MgO olarak tespit edilmiştir. Türkiye genelinde yıllık blok taş üretiminde 40.000 m3 ile birinci şuradadır. Istranca masifi mermerleri, Mahya, Dolapdere ve Dereköy olarak sınıflanmaktadır. Mahya mermerleri, beyaz-gri-mor, ince taneli, protomilonitik dokulu, kalsit mineralllerinden oluşmuştur. Dolapdere mermerleri, gri-beyaz, ince-orta taneli, granoblastik dokulu, kalsit, dolomit, kuvars, muskovit minerallerinden oluşmuştur. Dereköy mermerleri ise, siyah, beyaz, yeşil, iri taneli, hornfelsik, granoblastik dokulu, kalsit, vollastonit ve kuvars, mineral bileşimlidir. Soğucak (Mustafakemalpaşa) mermerleri, beyaz, mono mineralli, orta-iri kristalli, granoblastik dokulu kalsit kristallerinden oluşmuştur. Kimyasal olarak, % 49,20 CaO, % 2,30 MgO, % 0,21 Si02, % 0,06 Fe203 bileşimlidir. Orhangazi mermerleri; farklı taneli, beyaz, grimsi-bej kalsit ve az miktarda kuvars ve albit minerallerinden meydana gelmiştir. Vize Pembe mermeri; pembe renkli, granoblastik dokulu, büyüklükleri 0,2-1,5 mm arasında değişen, basınç ikizlenmeli kalsit ve kuvars, epidot minerallerinden oluşmaktadır. Kimyasal bileşimi, % 50,04 CaO, % 2,15 MgO, % 1,91 Si02, % 0,42 Fe203 olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmada ayrıca, mermerlerin rezerv, üretim ve ihracat durumları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT MINERALOGICAL AND GEOCHEMICAL INVESTIGATION OF MARMARA REGION MARBLES The marbles (sensu stricto) that formed after contact metamorphism of carbonate rocks in the Marmara Region are studied minerologically and geochemically. The studied marbles are the marbles of the Marmara Isle, the Istranca Massif, Mustafakemalpaşa, Orhangazi and Vize. The marbles of the Marmara Isle are white, gray-blue and black banded, medium to coarse grained, crystalloblastic, locally granoblastic textured and are made up of calcite and dolomite minerals. Chemical composition of the marbles is found to contain 55.18 % CaO, 0.01 % Fe203, 0.75 % MgO. The Marmara Isle is the first in Turkey with its 40.000 m3 annuel block production. The Istranca Massif marbles are conventionally classified as the Mahya, Dolapdere and Dereköy. The Mahya marbles are white-gray-purple, fine grained, promomilomtic textured and are consisted of calcite. The Dolapdere marbles are gray-white, fine to medium grained, granoblastic and are composed of calcite, dolomite, quartz and muscovite. The Dereköy marbles are black, white, green in color, coarse grained, hornfelsic, granoblastic textured and contains a calcite, wollastonite and quartz mineral assemblage. The Soğucak (Mustafakemalpaşa) marbles comprises of monocrystalline, medium to coarse grained, granoblastic calcite minerals. They have a 49.20 % CaO, 2.30 % MgO, 0,21 % Si02, 0.06 % Fe203 chemical composition. The Orhangazi marbles are formed by white, gray-beige calcite and in lesser amount of quartz and albite. The Vize marbles are pink, granoblastic and are made up of calcite quartz and epidote crystals of various sizes ranging between 0.2 to 1.5 mm long crystals with pressure twinning. Chemical composition of the marble is 50.04 % CaO, 2.15 % MgO, 1.91 % Si02, 0.42 % Fe203. Reserves, prodiction and exportation possibilities of the marbles are further evaluated in this study.