Boyabat yakın kuzeyinin stratigrafik ve tektonik özellikleri
  1. Tez No: 29756
  2. Yazar: YENER ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMAV BARGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
IV ÖZ“Boyabat yakın kuzeyinin stratigrafik ve tektonik özellikleri”nin ortaya konulması için yapılan bu araştırmanın temel birimi, Triyas yaşlı Boyabat Metamorfitleridir. Bu temel üzerine, uyumsuz olarak, kumtaşı, marn ve şeyl'den oluşan Liyas (?) yaşlı Akgöl Formasyonu gelmektedir. Bu birim, Masif karbonattan oluşan, orta-üst Jura yaşlı İnaltı Formasyonu tarafından uyumsuz olarak üstelenir. Bu birimin üzerine ise, uyumsuz olarak, Alt Kretase yaşında fliş niteliğinde olan, Çağlayan formasyonu gelmektedir. Maastrihtiyen-Paleosen yaşlı Pervanekaya formasyonu ise Boyabat metamor- fitlerini açısal uyumsuzlukla örter. Alttaki birimler üzerine açısal uyumsuzlukla gelen, Lütesiyen yaşlı Gökırmak formasyonu üzerine, Üst Eosen - Oligosen (?) yaşlı Sakızdağ formasyonu, uyumsuz olarak üstlenir. Olivinli bazalt'tan oluşan Akyörük Bazaltı, Plio-Kuvaterner yaşlı kabuledilmiştir. İnceleme alanının en genç oluşukları Taraçalar ve alüvyonlardır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The main item of the research which was made in order to determine statigraphical and tectonics characteristics of the near Northern region of Boyabat (Sinop) is Boyabats metamorphics dating back to Triassic Era. On this base is the Akgöl formation consisting of sandtone, marl and shale dating back to Liassic Era which is not in harmony with that formation. This layer is covered with Inalti Formation disharmoniously dating back to mid dle upper Jurassaic Era, which has the qualities of conglomerate. And on this item is the Çağlayan formation, disharmonious, dating back to lower Cretas- sic Era, having the qualities of flish. The Pervanekaya formation dating bacak to Maastrichtian paleasen Era covers the Boyabat Metamorphic with angular disharmoy. Sakızdağı formation dating back to Eosen-Olygosen Era overlaps disharmoniously on teh Gökırmak formation, dating back to Lutessien Era, which follows the lower layers with angular disharmony. The Akyörük basalt which consists of olivine basalts, is regarded as dating back to Plio-Quarternary Era. The youngest formations of the research area are terraces and alluviums.