Kil hamurunu bir kimyasal ile genleştirerek üretilen hafif yapı elemanı özelliklerinin araştırılması
Investigation of characteristics of lightweight building component produced by expanding clay paste with a chemical
- Tez No: 297592
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BİLGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yeryüzünde 14000 yıldan beri kullanılan ve en eski yapay malzeme olarak bilinen kil esaslı tuğla, günümüz İnşaat teknolojisinde de yaygın şekilde duvar elemanı olarak kullanılmaktadır. Ancak, üretim ve nakliye aşamasında ekonomik girdiler, özellikle ısı iletim katsayısının ?=0,33 W/mK olması ve ürün kesitinde % 65'e varan boşluklar oluşturulmasına rağmen, birim hacim ağırlığının 600 kg/m3 ten daha aşağılara çekilememesi gibi genel özelliklerinden dolayı, uygulamada birçok olumsuz performans sergilemektedir.Bu çalışmada geleneksel yöntemlerle üretilen kil esaslı tuğlanın yerine, yine kil esaslı olarak, üretim aşamasında gaz verici kimyasal ile genleştirmek suretiyle yeni tuğla üretilmiştir. Yeni ürünün ısı iletim katsayısının ?=0,16 W/mK, % 100 kesit doluluk oranında birim hacim ağırlığı 670 kg/m3, basınç gerilmesi 7,5 N/mm2 olan ve mevcut tuğla özelliklerine birçok üstün teknolojik özellikler kazandırılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Used on Earth 14,000 years and the oldest artificial material known as a clay based bricks, the wall that is widely used in today's construction technology. However, the economic input stage of production and transportation, especially in the heat transfer coefficient at ?= 0.33 W/mK and that despite the creation of gaps in the product section of up to 65 %, the density of the general features such as do not fall down because of more than 600 kg/m3 practice has performed in several negative.Instead of clay bricks are produced using traditional methods based on this study, as the clay based, during production of gas with the chemical transmitter made by extending the new brick. The new product, the heat transfer coefficient at ?= 0.16 W/mK, a 100% occupancy rate of cross-section unit weight 670 kg/m3, compressive strength of the 7.5 N/mm2 and many advanced technological features of the existing brick has obtained.