Beton sınıfının farklı zeminlere oturan yapıların davranışına ve maliyetine etkisi
The influence of the concrete class on the cost and behaviour of structures resting on the different soil types
- Tez No: 297593
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN HAKAN SEVERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, 5, 9 ve 13 katlı konut tipi betonarme karkas yapıların maliyet ve davranışanalizleri irdelenmiştir. Kat planları aynı olan ve 1. deprem bölgesinde bulunanyapıların DBYBHY 2007'ye uygun olarak 4 farklı yerel zemin sınıfı (Z1, Z2, Z3 ve Z4)ile C20, C25, C30 ve C35 beton sınıfları için Sta4Cad programı ile analizleri yapılmışve zemin ile beton sınıfına göre maliyetlerdeki ve yapı davranışındaki farklılıklarbelirlenmiştir. Analizi gerçekleştirilen projelerin kalıp, beton ve demir metrajlarıçıkartılarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ?2011 Yılı İnşaat ve Tesisat Analiz veBirim Fiyatları Cetveli?ne göre kaba inşaat maliyetleri bulunmuştur. Analizlerinincelenmesi sonucunda, beton kalitesinin artması ile Z1, Z2 ve Z3 sınıfı zemin üzerineoturan yapılarda kullanılan beton miktarının azalmasına rağmen yapı maliyetlerindeartışlar, Z4 zemin sınıfına oturan yapılarda ise hem kullanılan beton miktarında hem demaliyetlerde azalmalar görülmüştür. Yapıda kullanılan beton kalitesinin artımı yapıağırlığında azalma, 1. doğal periyot değerlerinde genellikle bir artış, taban kesmekuvveti değerlerinde azalma ve maksimum göreli kat öteleme değerlerinde isegenellikle azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the cost and behaviour analysis of 5, 9 and 13 story reinforced concreteresidential buildings are investigated. The structures, which have same floor plans andbuild in 1. degree earthquake area, are analysed for four different local soil classes (Z1,Z2, Z3, Z4) and concrete classes (C20, C25, C30, C35) in accordance with DBYBHY2007 by Sta4Cad software and the differences in costs and behaviour of structuresaccording to local soil classes and concrete classes are investigated. The cost of theconstructions are calculated by making the concrete, steel and formwork measurementsaccording to Unit Price Schedule of Ministry of Environment and Urbanism for 2011year. After the examination of analysis, although the amount of concrete are decreased,the cost of constructions increased with the increase in quality of concrete for thestructures building on Z1, Z2, Z3 local soil class, but, both the amount of concrete andthe cost of constructions are decreased for struction building on Z4 local soil class. Dueto the increasing of concrete quality used in structures, decreasing in weight, baseshearforce and maximum relative floor displacements and increasing in the first naturalperiod of the structures are obtained.