Yay mıknatısların bikuadratik etkileşme ve anizotropi altında manyetik özellikleri
Magnetic properties of spring magnets under biquadratic interaction and anisotropy
  1. Tez No: 297596
  2. Yazar: SAİT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, bilineer ve bikuadratik etkileşmeli nano-ölçekli yay mıknatısların ikinci derece anizotropi etkisi altındaki denge manyetik özellikleri detaylı olarak incelendi. Yumuşak tabakaların mıknatıslanma yönelimleri, uygulanan dış manyetik alanın farklı açı değerleri ve manyetik alanın farklı değerlerinde gerçekleştirildi. Değiş-tokuş etkileşmeli yay mıknatıslarda film kalınlığının etkisi ve manyetik özellikleri yumuşak ve sert bölgelerin farklı kalınlıkları için analiz edildi. Dış manyetik alan artarken sert bölgenin mıknatıslanmasına bağlı olarak dış manyetik alanın belli bir açı değeri için büyük-spin (mıknatıslanma) yönelimleri de artmaktadır. Yumuşak ve sert bölgeler arasındaki değiş-tokuş etkileşme parametresi için hesaplanabilir bir değer, tezde çalışılan etkileşmeli yay sistemlerin simülasyonu ve daha önce yapılan deneysel sonuçla karşılaştırılarak 1kOe civarında olduğu hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, equilibrium magnetic properties of nano-structured spring magnets with bilinear and biquadratic interactions under the second order magnetic anizotropy effects were studied in detail. Magnetization direction of the soft layers have been carried out for various angles and different values of external magnetic field. Size effects and magnetic properties of exchange spring systems were analaysis with different thicknesses of the hard and soft layers. While external magnetic field increases, rotation of the macro-spins (magnetization) increases for a particular angle of the external field with respect to the magnetization of the hard layers. The deduced value for exchange coupling parameter between soft and hard layers is about the 1kOe comparing the simulation of exchange spring systems and experimental results in this thesis.