Batı Akdeniz bölgesindeki sıçrayan örümcekler (Araneae:Salticidae) üzerine faunistik ve sistematik araştırmalar
The faunistic and systematic studies on the jumping spiders (Araneae:Salticidae) of the West Mediterranean region
- Tez No: 297607
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİL BAĞRIAÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma da 2007-2009 yılları arasında Batı Akdeniz Bölgesi'nde 47 lokaliteden toplanmış olan 520 örümcek numunesinden 196 ergin örnek incelenmiştir. Salticidae familyasına ait 16 cins ve 32 tür olduğu belirlenmiştir. Euophrys pseudogambosa (Strand, 1915), Plexippoides flavescens (O. P.-Cambridge, 1872), Pellenes moreanus (Metzner, 1999) türleri Türkiye araneofaunası için yeni kayıt olarak tespit edilmiştir. Türlerin faunistik, ekolojik ve sistematik özellikleri incelenmiştir. Örneklerin morfolojik özellikleri belirtilmiş, sinonimleri ve dünya üzerinde yayılışları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 196 adult specimen of 520 spider samples collected from 2007 to 2009 in 47 locality in West Mediterranean region were investigated. 16 genus and 32 species in Salticidae familia were determined. Euophrys pseudogambosa (Strand, 1915), Plexippoides flavescens (O. P.-Cambridge, 1872) and Pellenes moreanus (Metzner, 1999) were determined as new records for Turkish araneofauna. Faunistic, ecologic and systematic features of species were studied. Morphological features of species were examined,synonyms and world-wide distribution were given.