Batı Akdeniz bölgesindeki Pinus nigra arn. ve Abies cilicica car. taksonlarında dendrokronolojik araştırmalar
  1. Tez No: 66323
  2. Yazar: ÜNAL AKKEMİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMET ŞANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Botaniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
II oz“Batı Akdeniz Bölgesi'ndeki Pinus nigra Arn. ve Abies cilicica Carr. Taksonlarında Dendrokronolojik Araştırmalar”isimli bu araştırma, bölgedeki tüm tarih belirleme işlemlerine temel olan ana grafikleri oluşturmak, Pinus nigra Arn. ve Abies cilicica Carr. ortalama grafiklerinin karşılaştırma olanaklarını incelemek ve yıllık halkalar ile iklim arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla yapılmıştır. 6 yöreden toplam 120 artım kalemi alınmış ve bu kalemler üzerinde dendrokronolojik incelemeler yapıldıktan sonra, yöresel ortalama ve bölgesel ana grafik oluşturulmuştur. Ayrıca, Karaçam ve Toros Göknan ortalama grafikleri karşılaştırılmış ve birbirleriyle eşleştirilmesinin mümkün olduğu belirlenmiştir. Aylık ortalama sıcaklık ve aylık toplam yağış değerleri ile yıllık halka genişliği arasındaki ilişkiler incelenmiş ve halka gelişimi üzerinde etkili olan aylar saptanmıştır. Elde edilen sonuçların Dendrokronoloji, Dendroklimatoloji, Arkeoloji, Ormancılık, Klimatoloji, Ekoloji ve Jeomorfoloji gibi bilim dallarına hizmet etmesi bakımından önem taşıdığı kanısındayız. ABSTRACT Dendrochronological Studies on Pinus nigra Arn. and Abies cilicica Carr. in West Mediterranean Region of Turkey This research was carried out to constitute local and regional master chronologies which are the base of all dating processes and to investigate the possibilities of crossdating for Pinus nigra Arn. and Abies cilicica Carr. and to determine the relationships between tree rings and local climatic records. Total 120 cores from 6 different sites were taken and, local and regional master chronologies were constucted carrying out several dendrochronological processes. Mean chronologies of Black pine and Cilician fir were crossdated with each other and then was determined that the crossdating for these mean chronologies is possible. The relationships between monthly mean temperatures and monthly total precipitations with tree rings were investigated and which months are important has been determined. These results can be useful in Archeology, Forestry, Climatology, Ecology and Jeomorphology.
Özet (Çeviri)