Bolkar dağları akreplerinin (Ordo:Scorpıones) sistematiği ve yayılışı
Distribution and systematics of scorpions (Order:Scorpiones) on Bolkar mountains
  1. Tez No: 297619
  2. Yazar: ÖZHAN ŞENOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
u çalışmayla Bolkar Dağları'nın akrep faunası ve bu türlerin morfolojik özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Bolkar Dağları, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgeleri arasında ve Niğde, Adana, Karaman, Konya ve Mersin il sınırları içinde yer alan Orta Toroslar'ın oluşturduğu dağ grubudur. Bolkar Dağları'ndan 2010 yılı Temmuz-Eylül ayları arasında 31 farklı lokaliteden 151 akrep örneği toplanmıştır. Araziden elde edilen örneklerin değerlendirilmesi sonucu Euscorpiidae Laurie, 1893'ye ait 18 örneğin Euscorpius carpathicus (Linnaeus, 1767); Buthidae C.L.Koch, 1837'den 88'i ergin olmak üzere 113 örneğin Mesobuthus gibbosus (Brullé, 1832); Iuridae Thorell, 1876'den 13 örneğin Iurus asiaticus Birula, 1903, ve Scorpionidae Latreille, 1802'den 7 örneğin Scorpio maurus Linneus, 1758 olduğu belirlenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, Bolkar Dağları'nda dağılım gösteren akrep türlerinin sistematikleri, morfolojik ve morfometrik özellikleri ile her türe ait biyo-ekolojik gözlemler hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study gives information about scorpiofauna of Bolkar Mountains and morphologic characteristics of these species. Bolkar Mountains, which are located in city borders of Niğde, Adana, Karaman, Konya and Mersin. 151 scorpion samples from 31 different localities were collected from July to September in 2010 from Bolkar Mountains. Determined from results that are evaluated; samples of terrain are 18 Euscorpius carpathicus (Linnaeus, 1767) samples from Euscorpiidae Laurie,1893; 113 Mesobuthus gibbosus (Brullé, 1832) samples from Buthidae C.L.Koch, 1837 (88 adult of this Buthid samples); 13 Iurus asiaticus Birula, 1903 samples from Iuridae Thorell, 1876 and 7 Scorpio maurus Linneus, 1758 samples from Scorpionidae Latreille, 1802. Finally, this study gives information about systematics, morphological characteristics and bio-ecological observation from every collected species which are distrubuted on Bolkar Mountains.