Kuşcular-Belemedik alanının stragrafisi
  1. Tez No: 29763
  2. Yazar: DOĞAN USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
30 5ZET FBE 31-28 nolu proje kapsamında Ç. ö. Araştırına Fonu tarafından desteklenen bu çalışma, Ç.ö. F&n Bilimleri Enstitüsü, Jeoloji Mühendisliği Anabilire Dalı'nda Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışma alanı Adana ilinin yaklaşık 7O-8O kın kuzeybatısında yeralıp Kuşçular-Belemedik dolayında yakalaşık 155 km*»ilk bir alana kapsamaktadır. Bu inceleme sarasında 1/25.OOO ölçekli Koşan H33b;s-Câs tapoîfrafik paftasından yararlanılmıştır. Araştırına; saha, laboratuvar ve- büro çalışmaları şeklinde sürdürülmüştür. Saha çalışmaları başlıca jeolojik harita alımı, stratigrafi!-: kesit Slçümü ve numune derlenmesi; laboratuvar çalışmaları ise ince kesit tanıtımları, boyama ySiitcrni ile kalsit-dolotııit ayırdı ; büro çalışmaları içe teknik cisimler ve rapor yasımı şeklindi? gerçekleştirilmiştir. in'-eitn.-it. aiunır.dâ ?21'~ met r r-de. ı dnha kalın, îu onostratigrafik açıdan Paleozoyik, îlecczoyik ve Senozoylk yaçl- altı kuyastratigraf i birimi ayıı-tla^^rak haritalanmıştır. Kuvaterner'de ise traverten oluşumu sBskcnusudur. Orta'?)-0ct Devoniyen yaşlı, mercanlı kirrçtaşı, kunıtaşı, silttoşı-rfiiltaşı-şeyi ardalaııımlı, çapraş tabakslı, crincid, brakyopod vb. fosilli, düzgün tabakc,lanmalı sjj-3 denizel Yerkoprü f ormasyonu j Perrao-Karbonif eı- yaşlı, dolomit, dolomitik kireçtaşı ve kîreştaşı yapılışlı, fusulinli, kil-şeyl bandlı sığ ve düşük enerjili ortam ürünü Karahaınsauşagı fcu-iftasyonu ile Oat Triyas- Kx~etase yaşli» gri-kahverenkli kiıevtaşı vt- dolo;nitik kireçtaşı yapılışlı sı3 denizel Demirkazık formasyonu çalışına alanında Tersiyer istife temel teşkil etmektedir. Seno^cyik'te, Tersiyer istifi Oligosen - Alt Miyosen yoşlı, karaeal nitelikli, sarı, kırmızımsı pembe renkli, V^killüŞ--., kumlası ve çamurtaşı ardalonmasından ulusan Gîldîrli formacyonu ile başlamaktadır. Mesozoyik temel9i özerine açısal uyumsuz olarak gelen birimin tavan dokanagı ise Kaplankaya f ormasyoriU. ile uyumludur» Kaplanakaya formasyonu sarımsı gri, gri kumlası, kumlu kireçtaşı, silttaşı ve marn yapılışlı olup sığ“ denlz-plaj ortamında çökelmiştir. Birimin üzerine Âlt-Orta Miyosen yaşlı resifal karbonatlardan oluşan Karaisalı formasyonu yanal ve düşey geçişlidir. Karaisalı formasyonu bol mercan, Algae, lamellibranş ve küçük boyutlu ekinid içermektedir. Çalışma alanında Demirkazık (üst Triyas-Kretase), Kaplankaya (Alt-Orta Miyosen) ve Karaisalı (Alt-Orta Miyosen) formasyonlarından ölçülen dog”rultu-eğ"im değerlerine güre kontur diyagramları yapılmıştır. Buna göre Demirkazık, Kaplankaya ve Karaisalı formasyonlarında KB - GD yönlü döformasyon kuvvetlerinin etkisi hakimdir. Bu nedenle inceleme alanında genel olarak KD-GB uzanımlı, düşey faylar ile? KarahamzauşaSı ve Demirkazık f ormasyorılarındaki kıvrımlar gelişmiştir. Haritalanaıı alan içinde eîîor.c-ik değere1 cship TBaderı VE- cevherleşme bulunmamaktadır. Ancak Domirkazık ve Karaisalı f ar nıasyonlar ı T. C, D. D. tarafından balast malzymesi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yine Karaisalı f ör d'iaöyonu, toz kireç ve çimento hammaddesi olarak değerlendirilmektedir. Oligosen-Alt Miyosen yaşlı Gildirli forr-ıasyonunun tabanını oluşturan çakıltaşı ve Alt-Orta Miyosen yaşlı Karaisalı f trraasyonurıda yeralan kireçtaşı yöre halkı tarafından işlenerek yuvak taşı olarak kullanılabilmektedir. Bundan başka bazı araştırıcılar inceleme alanı ve yakın dolayında petrolün gSmGlöi tepe ve stratigrafik kapanlarda bulunabileceğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
92 OTKMÂRY This study has been prepared as a MSc. thesis in tht- Çukurova University, Institute of Natural Science, Geological Engineering Department and supported by the Çukurova University, Research Foundation .» C-,-r!J TTiS'lt ZX“ S ~'~~-\£,”iC 0“l ”* Psleozoic, îîesozoic unc! Cenczcic ages was mapped according to six lithoali eatigr aphic units. The lithostratigraphic units begin with the Widdle (?) -Upper Devonian aged Yerkopru formation in the investigated area. This formation consist of coralline limestone at the base, «nd trar.sist into sandstone, siltstone-shale v£ yellowish brown to green, which contains abundant amounts of brachiopod^, coi all and crinoid. This unit is deposited in a shallow marine environment. Permo- Carbonif erecus aged KHrahamzausag“! formation is consist of gxcy black colored limestone and dolomite and contains abundant Fusulinidae. Upper Triassic.- Cretaceous aged Demirkazık formation consist mainly of grey limestone and dolomitized limestone and deposited in a shallow marine environment. Demirkazık formation discordantly overlain by the Tertiary Gildirli formation.Tertiary succession begins with yellow, reddish pink terrestrial, Oligocene-Lower Miocene aged conglomerate, sandstone and mudstone alternation (Gildirll formation). This unit overlies the Mesozoic basement with an angulax* unconformity at the base and concordant ly overlain by the Kaplankaya formation at the top. Yellowish gray-gray Lower-Middle Miocene aged Kaplankaya formation consists mainly of sandstone, sandy limestone, siltstone, marl, and are deposited in a shallow marine -beach environment. Lower -Middle Miocene aged reef characters of Karaisalı. formation contains coral, Algae, lamellibranchia, foraminifera and echinids and has a lateral and vertical contact relation with the Kaplankaya formation at the base. Travertene exist in the Quaternary. Contour diagrams has been prepared for Demirkazık 'Upper Triassic -Cretaceous 5, Kaplankaya (Lower-Middle Miocene) and Karaisalı (Lower- Middle Miocene) formations, in the study area, according to measured strikes and dips of U U :J 'Ji -k. ? i^ - i * * A JuU't.-«..'~*-i>~ !J.-4_-J.^i 'a>tthi,.fc. 1 I ?-.**',;' W^H.Al 4'fc '.A U 4- â. formation KW-3E direction, Kaplankaya formation HW-5E direction and Karaisalı formation NW-SE direction influence of deformation forces have been observed. Therefore, in the mapped area, HE-SW direction the vertical faults and, in Karahamzauşağ”! and Demirkazık formations, folds stretch out. There is not 3in.y mineralisation of economic significance in the area. Demirkazık and Karaisalı formations is being used as balast material for railways and Karaisalı formation for powder lime production, on the other hand it could be used as raw material in cement production.