Kocaeli kentsel arıtılmış atık sularının sulamada kullanım olanaklarının araştırılması
A research on the investigation of using possibilities of Kocaeli province treated waste water for irrigation purposes
  1. Tez No: 297636
  2. Yazar: HASAN ADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN DELİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Arıtılmış atıksuların rekreasyon, tarımsal ve sanayi alanlarında kullanımı, alternatif bir su kaynağı sağlaması, bununla birlikte yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının korunması ve kullanılan gübre miktarının azalması gibi avantajlar sağlayabilmektedir. Ancak bilinçsiz bir şekilde kullanılması halinde insan sağlığı ve çevre üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkiler iyi bir şekilde değerlendirilmelidir.Bu çalışmada İzmit Su ve Kanalizasyon (İSU) Genel Müdürlüğüne bağlı Kullar atıksu arıtma tesisinden temin edilen atıksu kullanılmıştır. Arıtma tesisinden temin edilen atıksu üzerinde yapılan analizler sonucunda ağır metal içerikleri Toprak Kirliliğinin Kontrol Yönetmeliği'nde (TKKY) belirtilen sınır değerlerin altında olduğu belirlenmiştir.Yürütülen çalışmada 5 farklı şebeke ve atıksu karışımı (%0, %25, %50, %75, %100) çim bitkisi üzerine uygulanmıştır. Deneme sonucunda çim bitkisinin bitki boyu ve bitki yaş ağırlık değerleri incelenmiş ve bu değerlerin arıtılmış atıksu miktarının artmasına bağlı olarak arttığı gözlemlenmiştir.Deneme sonucunda parsellerinden alınan toprak örnekleri üzerinde yapılan ağır metal analizleri sonucunda tüm karışım değerlerinde Cd değeri yüksek çıkmakla birlikte arıtılmış atıksuyun %75 ve %100 uygulandığı konularda Toprak Kirliliğinin Kontrol Yönetmeliği'nde (TKKY) belirtilen 3 mg/kg sınır değeri aşılarak sırasıyla 3,33 mg/kg ve 3,24 mg/kg olarak belirlenmiştir. Toprak örnekleri analiz sonucunda Hg değeri arıtılmış atıksuyun %100 uygulandığı konuda Toprak Kirliliğinin Kontrol Yönetmeliği'nde (TKKY) belirtilen 1,5 mg/kg sınır değeri aşılarak 1,77 mg/kg olarak belirlenmiştir.Sonuç olarak çim bitkisinin sulanmasında arıtılmış atıksu ve şebeke suyu karışımlarının kullanımında %100 ve %75 oranlarında Cd ve Hg değerlerinin yüksek çıkması nedeniyle insan ve çevre sağlığı açısından diğer karışım oranları tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Use of treated wastewater for agricultural, recreational and industrial purposes of only provides an alternative water resource as well as contributing to decrease fresh surface and groundwater resources usage and chemical fertilisers usage. However, improper use may cause damages to human health and to environment. Therefore, it should be critically evaluated.In this research, treated wastewater of Kullar treatment plant of Kocaeli Province was used. Analysis done on this water proved that the heavy metal contents were found to be smaller than the critical threshold values suggested by Soil Contamination Control Directives (TKKY).In the research, five different mixing ratios (treated wastewater + tap water, i.e.: 0%, 25%, 50%, 75%, 100% treated wastewater) were applied to grass. Grass height and fresh weigth were evaluated to investigate using possibilities of wastewater for recreational purposes. Both parameters were positively affected by the increase of wastewater in the mixture. .Soil analysis done on the samples taken from the treated pilots showed that Cd contents were higher, being 3,33 and 3,24, that the critical value of 3 mg/kg suggested by TKKY for the mixing ratios of %75 and %100 treatments, respectively. Similarly Hg values also exceeded the critical values of 1,5 mg/kg with the value of 1,77 mg/kg for the treatment of 100% treated wastewater.As a result, considering the soil and wastewater analysis results and human health and environmental concern, mixing ratios other than 75% and 100% treated wastewater can be used for irrigation of recreational areas.