Atık yağ geri kazanım tesisinde eko?haritalandırma ve atık yönetimi
Eco-mapping and waste management in a waste oil recycling plant
  1. Tez No: 297637
  2. Yazar: ÖZLEM AYTÖRE ALTINDAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Söz konusu çalışmanın amacı, Eko-Haritalandırma Metodunun örnek bir atık yağ geri kazanım tesisi üzerinde uygulanarak değerlendirilmesidir. Eko-Haritalandırma metodu görsel, basit ve işlevsel bir eko-yönetim aracı olup, mikro, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin çevresel performanslarının değerlendirilmesi ve yönetilmesi için kullanılmaktadır.Çevre problemleri incelendiğinde 20. yüzyıl sonunda çevre sorunları kriz boyutlarına ulaşmıştır. Özellikle sanayiden kaynaklı olarak ortaya çıkan çevresel kirliliğin içerisinde etkileri az olmasına karşın sayıca çok olmaları sebebiyle Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi kuruluşlarının payı büyüktür. Ekonomik sıkıntılar, yönetim yapıları, gelişmeye açık olmamaları gibi sebepler nedeniyle KOBİ'lerde çevresel problemleri aşmak daha zordur. Bu nedenle Temiz Üretim ve Eko-Verimlilik uygulamalarının KOBİ'lerde hayata geçmesi çok daha önemlidir. Bu anlamda KOBİ'leri desteklemek için başlatılmış ulusal ve uluslar arası birçok çalışma bulunmakta olup, Eko-Haritalandırma metodu, bu çalışmalardan biridir.Söz konusu çalışma kapsamında Eko-Haritalandırma Metodu örnek bir atık yağ geri kazanım tesisi üzerinde uygulanarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, eko-haritalandırma metodunun Çevre Kimyası Laboratuarına ve üniversite kampüsü üzerine uygulama çalışmaları incelenmiştir. Tüm bu çalışmalar sonucunda, Eko-Haritalandırma metodu ile elde edilecek veriler sayesinde çalışma konusu tesis içerisinde yapılacak küçük değişikliklerle hem tesise artı değer kazandırılır hem de çevresel anlamda getiri sağlanarak çevresel performansları yükseltilir. Eko-Haritalandırma yönteminin Coğrafi Bilgi Sistemi gibi bir yazılımla bilgisayar ortamına aktarılması hem verilerin değerlendirilmesine kolaylık sağlayacak hem de daha etkin analizlerin yapılmasını sağlayacaktır. Diğer taraftan eko-haritalandırma çalışmasının tesislere her yıl tekrarlanması tavsiye edilmekte olup, verilerin bilgisayar ortamına aktarılması sayesinde yıllara göre çevresel performansların daha doğru ve hızlı değerlendirilmesi yapılabilinecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is evaluating the implementation of the eco-mapping method at the model waste oil recycling plant. Eco-mapping method is simple, visual and functional eco-management tool and it is used for micro, small and medium scale enterprise?s environmental performances evaluation and management.If the environmental problems are overviewed, environmental issues reach the crisis stage at the end of the 20.century. Especially Small and Medium Sized Enterprises have the main role at this crisis because of their huge numbers though they have minor impacts on environmental pollution from industrial sources. Overcoming environmental problems is hard for Small and Medium Sized Enterprises due to economic reasons, administrations structure, and their closeness to improvement. For these reasons, implementation of clear production and eco-efficiency applications at Small and Medium Sized Enterprises are considerably significant. In this sense there are several national and international projects for supporting Small and Medium Sized Enterprises. One of them is Eco-Mapping Method.In the concept of thesis, eco-mapping method is evaluated by implementation at the model waste oil recycling plant. In addition, the applications of the eco-mapping method on the Environmental Chemistry Laboratory and university campus are examined. As a result of these studies, not only the facility has a significant reputability but also environmental performances of the facility increases by returning in environmental manner with small amendments based on data obtained from Eco-Mapping method. It is important to underline that Eco-Mapping method shall be computerized by a software program such as Geographic Information System that provides both convenience and more effective evaluation of the data analysis. On the other hand it is strongly suggested that eco-mapping studies should be repeated each year. By means of computerized data, environmental performances can be assessed more accurately and quickly in view of years.