Plastik enjeksiyon yöntemiyle üretilen deney numunelerinin kalıp tasarımı
The mold design of the experiment samples manufactured via plastic injection
- Tez No: 297645
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURŞEN YENİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Plastik enjeksiyon, plastik parçaların üretiminde kullanılan en yaygın ve en gelişmiş yöntemdir. Üretimi planlanan plastik ürünler için öncelikle plastik enjeksiyon kalıpları hazırlanmaktadır, bu kalıplarda plastik madde şekillendirilerek ürün elde edilmektedir. Yapılan bu yüksek lisans tezi plastik enjeksiyon kalıplarının tasarım adımlarını ve gerçek bir ürün kalıbının bilgisayar ortamında tasarım bilgilerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
The plastic injection is most common and developed technique which is used in the field of manufacturing plastic items. Firstly, plastic injection molds are made ready fort he plastic items that are planned to produce then the product is done by designing plastic raw material in these molds.This thesis consist of the design steps of plastic injection molds and informations of a real product mold design on the computer.