Plastik enjeksiyon parametrelerinin otomotiv sigorta kutusunun modellenmesinde ve üretiminde boyutsal sapma değerleri üzerine etkileri
The effects of plastic injection parameters on dimensional deviation values n the modeling and production of automotive fuse boxes
  1. Tez No: 941401
  2. Yazar: İSMAİL CAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİMET KARDEŞ SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, plastik enjeksiyon yöntemiyle üretilen bir otomotiv parçasının üretim parametrelerinin boyutsal sapma üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, eriyik sıcaklığı ve ütüleme süresinin boyutsal doğruluğa olan etkisini analiz etmek ve en yüksek boyutsal doğruluğu veren parametre kombinasyonlarını belirlemektir. Çalışmada, %20 talk katkılı polipropilen hammadde kullanılmış ve üç farklı eriyik sıcaklığı (220°C, 240°C, 260°C) ile üç farklı ütüleme süresi (3sn, 6sn, 15sn) uygulanarak fiziksel deneyler gerçekleştirilmiştir. İncelenen sigorta kutusu, araçlardaki sigorta modüllerini koruyarak elektrik sisteminin güvenliğini sağlamaktadır. Deney parçaları üzerinde üretimden hemen ve 24 saat sonra 3B tarama cihazı ile ölçümler alınmıştır. Ayrıca Moldflow programı kullanılarak plastik enjeksiyon prosesi bilgisayar ortamında simüle edilmiştir. Elde edile bütün sonuçlar hedeflenen parça geometrisi ile karşılaştırılmıştır. Deney sonuçları, uzun ütüleme süresinin sapma miktarını azalttığını, yüksek eriyik sıcaklığının ise sapma miktarını artırdığını göstermiştir. En iyi boyutsal doğruluğu sağlayan parametre kombinasyonu, 220°C eriyik sıcaklığı ve 15 saniye ütüleme süresi olarak belirlenmiştir. Ancak üretim verimliliği açısından değerlendirildiğinde, 220°C eriyik sıcaklığı ve 3 saniye ütüleme süresi daha yüksek üretim adetleri sağladığı için tercih edilebilir bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Moldflow simülasyonu, genel olarak fiziksel üretim sonuçlarını başarılı bir şekilde tahmin etmiş, ancak belirli ölçüm noktalarında küçük sapmalar gözlenmiştir. Simülasyonun doğruluğunun artırılabilmesi için daha kapsamlı girdilerle çalışılması gerektiği değerlendirilmektedir. Bu çalışma, plastik enjeksiyon süreçlerinde üretim parametrelerinin optimizasyonuna katkı sağlamaktadır. Elde edilen bulgular, üretim maliyetlerini azaltmak, kaliteyi artırmak ve endüstrideki üretim süreçlerini iyileştirmek için önemli bir kaynak niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of production parameters on the dimensional deviation of an automotive part produced by plastic injection molding method were examined. The main objective of the research is to analyze the effect of melt temperature and packing time on dimensional deviation and to determine the parameter combinations that give the greatest dimensional accuracy. In the study, polypropylene raw material with 20% talc added was used and physical experiments were carried out by applying three different melt temperatures (220°C, 240°C, 260°C) and three different packing times (3 sec, 6 sec, 15 sec). The examined fuse box provides the safety of the electrical system by protecting the fuse modules in vehicles. Measurements were taken on the experiment parts with a 3D scanning device immediately and 24 hours after production. In addition, the plastic injection process was simulated in a computer environment using the Moldflow software. All results obtained were compared with the target part geometry. The experimental results showed that longer packing time decreased the dimensional deviation, while higher melt temperature increased the dimensional deviation. The parameter combination providing the best dimensional accuracy was determined as 220°C melt temperature and 15 seconds packing time. However, in terms of production efficiency, 220°C melt temperature and 3 seconds packing time is a preferable option as it provides higher production quantities. The Moldflow simulation successfully predicted the physical production results in general, but small deviations were observed at certain measurement points. In order to improve the simulation results, more comprehensive inputs are needed to improve the accuracy of the simulation. This study contributes to the optimization of production parameters in plastic injection molding processes. The obtained results are an important resource for reducing production costs, increasing quality and improving production processes in the industry.