Hayward kivi çeşidinde meyve tutumundan hasada kadar olan dönemde meyvede meydana gelen morfolojik değişimlerin saptanması
Morphological changes from fruit set to harvesting time in Hayward kiwi fruit variety
- Tez No: 297651
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu çalışma Hayward kivi çeşidinde meyve tutumundan hasada kadar olan dönemde meyve büyümesinde morfolojik değişimleri saptamak ve buna dayanarak en uygun uç alma zamanını belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre Hayward kivi çeşidi çift sigmoit şeklinde 3 bölümden oluşan bir büyüme eğrisi göstermiştir. I. büyüme devresinde çap ve hacminde hızlı bir artış izlenmiş ve bu devre 36 gün sürmüştür. II. büyüme devresinde çap ve hacim artışında bir yavaşlama görülmüş ve bu devre 28 gün sürmüştür. III. büyüme devresinde çap ve hacim büyümesinde oluşan artış, hasada kadar devam etmiştir. Bu devre 70 gün sürmüştür.Bu çalışma sonunda kivide vejetatif ve generatif gelişme arasında fizyolojik bir denge sağlamak amacıyla gelişmenin 9.-11. haftaları arasında hızlı gelişen kivilerde (25-30cm uzunluğunda) uç alma yapılmasının yararlı olacağı kanaatine varılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine morphological changes in fruit growht of kiwi fruit from fruit set to harvesting time and, based on these data, to arrange the most appropriate pinching time.According to the results, increase of diameter and volume in Hayward Kiwi type showed double sigmoid growth curve which contains 3 stages. Duration of stages were 36 days in stage I (rapid growth), 28 days in stage II (slowdown) and 70 days in stage III (a slight increase up to harvest time).At the end of this study, in order to create the physological balance between vegetative and generative development, it?s been considered that 25-30 cm length pinching is beneficial in fast growing shoots between 9?? and 11?? weeks of growth.