Biberde (Capsicum annuum L.) aşılı bitki üretme ve yetiştirme çalışmaları
Grafted plant production and yield in grafted plants of pepper (Capsicum annuum L.)
  1. Tez No: 297652
  2. Yazar: SERAP TUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma 2010 yılında Kocaeli İli koşullarında yürütülmüş ve Kandıra İlçesi'nde yapılan geleneksel yerli sivri biber yetiştiriciliğinde aşılı fide üretimi yaklaşımlarının geliştirilmesi ve aşılı biber yetiştiriciliğine katkıda bulunulması amaçlanmıştır.Çalışmada ilk olarak Solanum melongena'nın Kandıra Biberi'nde anaç olarak kullanılabilme imkanının araştırıldığı muamelede aşı uyuşması sağlanamamış ve yeterli düzeyde aşılı bitki elde edilememiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde ise Kandıra Biber çeşidinin kendine aşılanmasında salisilik asidin etkisi araştırılmıştır. Kalem dört ve sekiz gerçek yapraklı safhada kendi üzerine eğik aşılama yöntemiyle aşılanmış ve aşılı bitkiler üzerine uygulanan salisilik asit seviyesine göre kontrol, 1mM ve 2mM olmak üzere 2 farklı dozun etkisi araştırılmıştır. Çalışmada aşı tutma oranı, bitki boyu, taze ağırlık, kuru ağırlık, kalemde dökülen yaprak sayısı üzerinde gözlemler yapılmıştır.Deneme sonucunda en yüksek aşı tutma oranı 1mM seviyesinde, en düşük aşı tutma oranı ise 2mM seviyesinde salisilik asit uygulanan muamelelerde tespit edilmiştir. Bitki boyları arasında ki fark incelendiğinde ise salisilik asit kullanımının bitki boyunu artan oranlarda olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Taze ağırlıklar hakkında ise, aşılı bitkilere uygulanan salisilik asidin taze ağırlık üzerine anlamlı düzeyde etkili olmadığı belirlenmiştir. Bitki kuru ağırlık ölçümünde ise, kalem 4 ve 8 yapraklı dönemde yapılan aşılama zamanlarının her ikisinde de bitkilerde en yüksek kuru ağırlık oranı 2mM seviyesinde salisilik asit uygulanan kombinasyonlarda görülmüştür. Kalemde dökülen yaprak sayısı incelendiğinde ise, 4 yapraklı dönemde aşılanan bitkilerde en fazla dökülen yaprak sayısı kontrol grubunda, 8 yapraklı dönemde aşılanan bitkilerde ise 2mM seviyesinde salisilik asit uygulanan bitkilerde görülmüştür.Çalışmanın üçüncü kısmında ise aşılamanın verim özelliklerine etkisi incelenmiştir. Ticari anaç üzerine aşılanmış Kandıra Biberleri ile Kandıra Biber çeşidinin kendi üzerine aşılanmasıyla elde edilen bitkiler ve aşılama yapılmamış olan Kandıra Biber çeşidi aynı denemede yetiştirilmiştir. Çalışmada toplam verim, bitki başına meyve sayısı ve dekara verim incelenmiştir. En yüksek toplam verim, bitki başına meyve sayısı ve dekara verim ticari anaç üzerine Kandıra Biber çeşidinin aşılanmasıyla elde edilen bitkilerde görülmüştür
Özet (Çeviri)
The present work was carried out for the improvement of grafted plant production of pepper. Additionally, grafted peppers compared to non-grafted ones were tested for their seedling development and yield under the conditions of Kandira Town, Kocaeli City, Turkey, in 2010.The initial part of the work was testing of rootstock potential of Solanum melongena in the use of grafted growing of cv. Kandira Pepper. Under the conditions grafting compatibility was very low, and enough number of grafted plants was not obtained.In the second part of the work, effect of salicylic acid on self grafted plants was assessed. The cv. Kandira Pepper was used and self grafted at four- and eight-leaves stages using the method of splice grafting. Effect of salicylic acid, applied at 1mM and 2mM together with control plants, on grafting was tested. Level of grafting, plant height, fresh weight, dry weight and number of leaves fallen after grafting was tested.At the end of the salicylic acid experiment, the highest level of success in grafting was obtained from the application of 1mM while the lowest level of success was from the application of 2mM. Regarding the plant height, it was determined that the effect of salicylic acid on the plant height was increasingly positive. With regards to fresh weight of grafted plants, the effect of salicylic acid was not significant. Plant dry weight was affected significantly in both four- and eight-leaf stages. The highest dry weight was obtained from the application of 2mM salicylic acid. With regards to falling of leaves, it was determined that falling of leaves started at 12 leaves age when the plants were treated at eight-leaves stage.In the third part of the work effect of grafting on yield was tested, i.e., grafting effect of cv. Kandira on the commercial rootstock, and grafting on the same cultivar, i.e., cv. Kandira on cv. Kandira. Additionally, cv. Kandira was grown without grafting in this experiment. Total yield, number of peppers per plant, and yield (kg/1000sqm) was determined. The highest data were obtained after grafting cv. Kandira on the commercially available rootstock Atlante F1.