Soğuk cam serada, inorganik, organik maddeler ve besin elementleri karıştırılmış öğütülmüş cibrelerde yetiştirilen kıvırcık baş salatada, gelişme ve verimin, diğer ortamlarla karşılaştırılması
The comparison of the growth and yield of crisphead lettuce grown in ground grape marc mixed with inorganic and organic materials with other medium in a cold glasshouse
- Tez No: 297658
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET VARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada öğütülmüş cibrenin içine inorganik (jips, perlit, zeolit) ve organik materyaller ( odun kömürü, nemlendirici granül polimer) ve ana ve iz elementler katılarak, kuru cibrenin nemlendirilmesi kolay, besin elementlerince zengin, yeni ve uygun bir ortam haline getirilmesine çalışılmıştır.Fide denemesi sonuçlarına göre gövde çapı ve gerçek yaprak sayısı esas alındığında en iyi ortamların perlit, torf ve 8 no'lu (1 g/L nemlendirici granül polimer + 10 g/L jips + %15 kırılmış odun kömürü + %25 perlit + %60 öğütülmüş cibre+ana ve iz elementler) ortamlar olduğu bulunmuştur.Dikim dönemi sonuçlarına göre soğuk serada kış döneminde topraktan sonra en uygun dikim ortamı pazarlanabilir bitki ağırlığı yönünden 9 no'lu konu (1 g/L nemlendirici granül polimer + 10 g/L jips + %15 kırılmış odun kömürü + %25 zeolit + %60 öğütülmüş cibre +ana ve iz elementler) olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research inorganic (gypsum, perlite, zeolite) and organic ( chracoal, granulated wetting agent) materials and main and trace elements were added to dry ground grape marc to make it easily wettable, nutrient-enriched and new and more suitable medium.According to the results of seedling propagation experiment, perlite, peat and treatment number 8 (1 g/L granulated wetting agent + 10 g/L gypsum + %15 chracoal + %25 perlite + %60 ground grape marc + main and trace elements) were found as the most suitable medium for seedling stem diameter and number of true leaves.According to the results of the main growing period, following soil the most suitable medium for marketable yield by weight was treatment number 9 (1 g/L granulated wetting agent + 10 g/ gypsum + %15 chracoal + %25 zeolite + %60 ground grape marc + main and trace elements) in a cold glasshouse in winter growing period.