Flow sitometri ile Bromus catharticus vahl aksesyonlarının çekirdek DNA içeriklerinin belirlenmesi
Determination of nuclear DNA content of Bromus catharticusvahl accessions by flow cytometer
  1. Tez No: 297670
  2. Yazar: EYÜP ERDEM TEYKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu yüksek lisans tezinde amaç, yurt dışından sağlanmış olan 83 Bromus catharticus aksesyonunun çekirdek DNA içeriklerini flow sitometri ile ilk defa belirlemek ve elde edilen çekirdek DNA bilgisinden yararlanarak aksesyonların ploidi düzeyleri ile varsa akseyonlarda tür ve varyete karışıklıklarını saptamaktır.Elde edilen sonuçlara göre araştırmada kullanılan B. catharticus aksesyonları arasında 2C çekirdek DNA içeriği 2 aksesyon (PI 138221 ve PI 655178) hariç 11.79 (PI 595116) pg ile 13.72 pg (PI 273869) arasında değişim göstermiştir. Yukarıda anılan iki aksesyonun çekirdek DNA içeriğinin (19.66 ve 19.41 pg) bariz olarak diğerlerinden farklı olması bu iki aksesyonu oluşturan bitkilerin B. catharticus türüne ait olmayıp başka bir Bromus türüne ait olduğunun göstergesidir. Her bir aksesyon için analiz edilen 8 bitkinin çekirdek DNA içerikleri genelde 0.04 ile 0.2 lik bir standart sapma ile bir birine oldukça yakın olduğu gözlenmiştir. Elde edilen bu sonuçlardan populasyonların saf olup, başka tür ve varyeteye ait bitki içermediği anlaşılmaktadır.Çekirdek DNA içeriği bakımından farklılık gösteren bazı bitkilerin kromozom sayıları 2n=42 olarak saptanmış ve dolayısıyla heksaploid oldukları belirlenmiştir. Bu nedenle çalışmada kullanılan aksesyonların tamamının heksaploid olduğu kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine nuclear DNA content of 83 Bromus catharticus Vahl accessions obtained from gene banks by flow cytometer and use the information to determine ploidy and purity of the accessions.Based on the results of the study, 2C nuclear DNA content of the B. catharticus accessions, except two accessions (PI 138221 ve PI 655178) varied between 11.79 (PI 595116) pg and 13.72 pg (PI 273869). Nuclear DNA content of the two accessions mentioned above were clearly higher (19.66 and 19.41 pg) than the rest of the accessions. Therefore, the plants included by these two accessions (PI 138221 and PI 655178) should belong to a different Bromus species. Standart deviation of the accessions were quite low (generally between 0.04 and 0.2) and therefore, indicates that B. catharticus accessions are highly pure and they don?t include any plants belong to any other species or variety.Chromosome numbers of the B. catharticus plants with different DNA content determined to be 2n=42 by using light microscope. Therefore, ploidy of all the accessions accepted as hexaploid.