Ülkemizde üretilen bazı margarinlerin yağ asidi bileşiminin ve trans yağ asidi içeriklerinin belirlenmesi
Determination of fatty acid compositions and trans fatty acid contents of margarines produced in Turkey
  1. Tez No: 297669
  2. Yazar: OSMAN ÇIRAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada trans yağ asitleri ile ilgili yasal düzenlemelerin, ülkemizde üretilen margarinlerin yağ asiti bileşimleri ile trans yağ asiti çeşit ve miktarlarına etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 16'sı paket (sert) ve 12 `si kase (yumuşak) olmak üzere 28 adet örnek incelenmiştir. Örneklerin yağ asiti bileşimlerinin belirlenmesi için gaz-likit kromotografi cihazı kullanılmıştır. Çalışmada trans oleik asit, trans linoleik asit, trans linolenik asit, toplam trans yağ asitleri, toplam doymuş yağ asitleri ve toplam doymamış yağ asitleri içerikleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar sırasıyla paket margarinlerde; % 0-0,50; %0-0,43; %0-0,15; %0-1,11; %25,2-59,11; %40,89-74,8; kase margarinlerde ise % 0-0,29; %0-0,72; %0-0,18; %0-1,01; %23,61-39,51 ve %57,8-76,39 arasında bulunmuştur. Ayrıca bu yağ asitleri miktarlarına istatistiksel analizler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effects of legal regulations on trans fatty acids in fatty acid compositions and amounts of trans fatty acids of margarines which are produced in Turkey. For this aim, print (hard) and tube (soft), 12 to 16, a total of 28 different margarine samples analyzed for three different times. It was used gas-liquid chromatography to determine the fatty acid compositions of margarines. In the study; trans oleic acid, trans linoleic acid, trans linolenic acid, total trans fatty acid, total saturated fatty acid and total unsaturated fatty acid contents was determined and the results were vaired between; % 0-0,50; %0-0,43; %0-0,15; %0-1,11; %25,2-59,11 and %40,89-74,8 for the hard margarines. For the soft margarines the results were varied between; % 0-0,29; %0-0,72; %0-0,18; %0-1,01; %23,61-39,51 and %57,8-76,39.