Teras çatı döşemelerinde beton, duvar, yalıtım malzemesi ısıl iletkenliklerinin değişiminin ısı köprüsü davranışına etkisi
Pavement roof terrace concrete, walls, insulation heat material change conductivities effect of thermal behaviour of bridge
- Tez No: 297690
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLER GAYGUSUZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, betonarme iskelet taşıyıcı sistemin kullanıldığı binaların teras katlarında duvar-döşeme-kiriş birleşimlerinin oluşturduğu ısı köprülerinin davranışı, betonun, duvarın ve yalıtımın ısı iletkenliği katsayısı olan değerleri değiştirilerek, incelenilmiştir. Bu amaçla sonlu elemanlar metodu kullanan, QuickField 5.1 programında duvar-kiriş-döşeme birleşimlerinde sıcaklık ve ısı akısı dağılımları, değişik yalıtım durumlarında, birinci derece gün bölgesi için sıvalı durum göz önüne alınarak hesaplamalar yapılmıştır.Bölüm 2'de ısı iletim çeşitleri ve ısı köprüleri ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bölüm 3'te TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardında açıklanan hesap metodu hakkında bilgi verilmiştir. Bölüm 4'te ise hesaplamalarda kullanılacak QuickField paket programı hakkında bilgi verilmiş ve teras katlar için kesitlerin tanıtımı yapılarak hesaplamalara geçilmiştir. Sonraki bölümde ise hesap sonuçları ve değerlendirmesi yapılmıştır. Genel sonuçlar ise en son verilmiştir. Teras kat döşemelerinde beton, duvar ve yalıtımın ısı iletkenliklerinin değişimleri durumunda ısı köprüsüne ait parametrelerin hesaplanması için kullanılan çizelgeler ise Ekler bölümünde verilmiştir.Bu çalışmanın sonuçları ile, teras katlarda, betonun, duvarın ve yalıtımın ısı iletkenlik değerlerindeki değişimin ısı köprülerinde gösterdiği davranışların iki boyutlu halde nasıl değiştiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural system of reinforced concrete skeleton using terrace floors wall-floor-beam combinations and the heat produced by the behavior of bridges, concrete, wall insulation and thermal conductivity coefficient of the values are examined.To this end using the finite element method QuickField 5.1 program wall-beam-floor combinations of temperature and heat flux distributions, cases of different insulation, calculations were made by taking first-degree days for the region by taking plastered into consideration .In chapter 2, information has given about the types of heat conduction and thermal bridges . In chapter 3, information about standard rules of thermal ınsulation in buildings and its method of accounting is given . In chapter 4, information about the calculations used by QuickField package program and the introduction of the floor terrace sections are given and have been added to the calculations .In the next section calculations and its evaluation is given. Conclusions and recommendations are given in the last section. Terrace floor concrete floors, walls and insulation in case of changes in heat conductivity and the heat of the bridge tables are used for the calculation of the parameters is given in the“extras”section .With the results of this study, terrace floors, concrete, wall insulation and thermal conductivity values of the behaviors and the change of heat bridges two-dimensional case is shown.