Kırklareli ili Pehlivanköy ilçesi Yeşilpınar Köyü doğal çayır vejetasyonunda farklı biçim zamanlarının verim potansiyeli ve bazı besin elementlerine etkisi.
The yield potential of various time mowing in the natural meadow vegetation of Kirklareli province, Pehlivanköy district, Yeşilpinar village and its impact on some nutrient elements
- Tez No: 297694
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, 2009 - 2010 yıllarında Kırklareli İli Pehlivanköy İlçesi Yeşilpınar Köyü doğal çayır alanında farklı biçim zamanlarının verim potansiyeli ve bazı besin elementlerine etkisinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çayır alanının yoğun kirliliğe sahip Ergene Nehri havzasında bulunması nedeniyle bazı ağır metal analizleri de yapılmıştır. Her biçim dönemine ait örneklerin, yeşil ot, kuru ot ağırlıkları ,ham protein, N, P, Ca, Fe, Zn, Mg, S, Cu, Cd, Pb, Mn, içerikleri tespit edilmiştir.İki yılın ortalama yeşil ot verimi 1., 2., 3. ve 4. biçimlerde sırasıyla 1300, 1208, 1301 ve 1014 kg/da olarak belirlenmiştir. İki yılın ortalama kuru ot verimleri ise 1., 2., 3. ve 4. biçimlerde sırasıyla 413, 470, 615 ve 543 kg/da olarak belirlenmiştir. Çayır alanında yapılan biçimler sonucunda verim değerlerinin genellikle 2009 yılında 3. Biçim döneminde, 2010 yılında 2. Biçim döneminde maksimuma ulaştığı, 4. Biçimlerde azalma eğilimine girdiği belirlenmiştir. 2009 ve 2010 yıllarına ait iki yıllık ortalama ham protein oranı %7.77 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This scientific research has been done in the natural meadows of Kırklareli Province, Pehlivanköy District, and Yeşilpınar Village between 2009-2010 to determine the yield potential of various time mowing and its effects on some nutrient elements. As the meadow area is in the heavily polluted Ergene River basin, some heavy metal analyses have been performed. The weights of green grass and fodder, crude protein, N, P, Ca, Fe, Zn, Mg, S, Cu, Cd, Pb, Mn contents of the samples of each mowing period have also been determined.Two year average green grass yield has been identified as the 1st, 2nd, 3rd, 4th; and in 1300, 1208, 1301, 1014 kg. respectively. Two year average fodder yield has been determined as the 1st, 2nd, 3rd, 4th; and in 413, 470, 615 and 543 kg. respectively. As a result of the mowing in the meadow area, the yield value reached the maximum level in 2009, in the 3rd mowing term; in the 2nd mowing term, in 2010, and entered the term of decline in the 4th mowing. The average crude protein ratio of 2009 and 2010 has been determined as 7.77%.