Bazı bitki aktivatörlerinin salata-marulda kurşuni küf hastalığına (Botrytis cinerea Pers.) karşı saksı koşullarındaki etkilerinin araştırılması
Investigation of effect of some plant activators against gray mould disease (Botrytis cinerea Pers.) on salad-lettuce in pot conditions
  1. Tez No: 297695
  2. Yazar: ÜMİT ESER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU COŞKUNTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fitopatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada farklı bitki aktivatörü uygulamalarının [2 bioaktivatör; Harpin protein; (Messenger TM ticari preparatı, 0,1g/100 ml su), Lactobacillus acidophilus fermentasyon ürünü + bitki ekstraktı + mineral madde; (Crop-set ticari preparatı, 0,5 ml/100 ml su), 1 test fungisiti fenhexamide; (Teldor ticari ismi, 1 ml/1000 ml su)] 2 farklı salata-marul (Lactuca sativa) çeşidinde (Yedikule ve Chianti), kurşuni küf (Botrytis cinerea Pers.) hastalığına karşı saksı koşullarındaki etkililikleri araştırılmıştır.Uygulamalar 14 günlük aralıklarla ve el pülverizatörü kullanılarak 5 kez yapılmıştır. 3. Uygulamadan sonra bitkilere 1x105 cfu/ml dozunda kurşuni küf hastalığı etmeni inokule edilmiştir. Harpin uygulaması Chianti ve Yedikule salata-marul çeşitlerinde hastalık oranlarını sırasıyla % 57,50 ve % 68,75 azaltırken, Lactobacillus acidophilus fermentasyon ürünü uygulamasında bu etki sırasıyla % 30 ve % 57,50 oranlarında görülmüştür. Fenexhamide uygulamasında ise hastalığın gelişimi sırasıyla % 90 ve % 92,50 oranlarında engellenmiştir.Çalışma sonucunda hastalık gelişiminin engellenmesinde ümitvar sonuçlar elde edilmiştir. Aktivatör+aktivatör ya da aktivatör+fungisit kombinasyonları ile daha etkili ve çevre dostu mücadele yapılabileceği kanısına varılmıştır.Anahtar Kelimeler; Marul, Kurşuni Küf, Biyolojik Kontrol, Harpin protein, Lactobacillus acidophilus fermentasyon ürünü + bitki ekstraktı + mineral madde
Özet (Çeviri)
In this study, effect of application of two plant activators: harpin protein (Messenger TM, 0,1 g/ml water) and Lactobacillus acidophilus fermentation production + plant extract + mineral substance (Crop-set, 0,5 ml/100 ml water) and one test fungicide fenhexamide (Teldor 1 ml/1000 ml water) on gray mould diesaes (Botrytis cinerea Pers.) were investigated in pot conditions.Bioactivator applications were realized at interval of fourteen days with five replicates using hand spray. After first application, gray mould spor solution of 1x105 cfu/ml was inoculated to the plants.Harpin protein application reduced disease on cultivars Chianti and Yedikule at the rates of 30 % and 68,75 % respectively. The effects in application of activator with active ingredient of L. acidhophilus 30 % and 57,50 %, and in fenhexamid were 90 % and 92,50 % respectively.Promising results were achieved on preventing disease at the end of the study. Combinations of bioactivator+bioactivator or bioactivator+fungicide have been concluded more efficient and environmentally control.Key Words; Lettuce, Grey Mould, Biological control, Harpin protein, Lactobacillus acidophilus fermentation product + plant extract + mineral substance