Yüzeysel temellerde taşıma gücünün iki ve üç boyutlu sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmesi
Two and three dimensional bearing capacity solutions for shallow foundations
  1. Tez No: 297723
  2. Yazar: HATİCE TÜLEMEN ARDA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL ORDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yüzeysel temellerde nihai (uç) tasıma gücü Geotekniğin en önemli konularından biriniolusturmaktadır. Terzaghi'nin limit denge kuramı (1943) ile gelismeye baslayan analitikçalısmalar, limit analiz (alt ve üst limit kuramı) ile gelismeye devam etmistir. Çalısmalardakien önemli basamak, sonlu elemanlar gibi bilgisayar teknolojisinin ürünü olan metodlarınkullanılması ve nümerik çalısmaların artısında gözlenmektedir.Bu çalısmada, sonlu elemanlar yönteminden yararlanarak temellerin tasıma gücü üzerinde,kohezyon (c), içsel sürtünme açısı (? ) ve temel boyutu (B) ile sürsajla birlikte temelderinliğinin etkisi de arastırılmıstır.Bu çalısmayla elde edilen bulgular, Terzaghi ve Meyerhof tarafından ortaya konulan vegünümüzde halen geçerliliğini koruyan formüllerden yapılan hesaplamalar ilekarsılastırmaları yapılmıstır.Anahtar kelimeler : Yüzeysel temel, nihai tasıma gücü, sonlu elemanlar
Özet (Çeviri)
Bearing capacity of shallow foundations has always been one of the most interesting areas ingeotechnical engineering because it is a function of a lot of parameters ( such as cohesion andunit weight of soil, depth and shape of foundation ) related to soil and footing.Bearing capacity estimation is generally based on the theories developed by Terzaghi,Meyerhof, Brinch Hansen and Vesic. In recent years, the finite element method has beenused for computing the bearing capacities of shallow foundations. This method has theadvantage of combining all the parameters into a single problem.Keywords : Shallow foundation, bearing capacity, finite element method